Projekt Soteria - pilotażowy cykl szkoleń dla służb
Rozpoczął się pilotażowy cykl jednodniowych szkoleń dla funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej oraz pracowników Urzędu ds. Cudzoziemców. Przedsięwzięcie zainicjowane zostało przez Interpol w ramach Projektu Soteria, przy ścisłej współpracy z Wysokim komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) oraz Międzynarodową Agencją ds. Migracji (IOM). Zajęcia dydaktyczne poświęcone są tematyce przestępstw o podłożu seksualnym wobec osób poszukujących pomocy humanitarnej. Podczas inauguracji warsztatów szkoleniowych podkarpacką Policję reprezentował insp. dr Piotr Zalewski Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie.
Projekt Soteria, w ramach którego Interpol współpracuje z Wysokim komisarzem narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców oraz Międzynarodową Agencją ds. Migracji, łączy duże i małe organizacje organów ścigania i sektora pomocy, aby uniemożliwiać przestępcom seksualnym wykorzystywanie ich pozycji do uzyskiwania dostępu do dzieci i innych bezbronnych osób. Celem tego projektu jest także wzmocnienie zdolności organów ścigania do prowadzenia dochodzeń, ścigania i aresztowania tych, którzy wykorzystują odbiorców pomocy.
Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Interpol, który zwrócił się z prośbą o pomoc w organizacji szkolenia do Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji. Już w grudniu ubiegłego roku, pojawiła się propozycja nawiązania współpracy w zakresie szkolenia funkcjonariuszy zaangażowanych w przeciwdziałania sytuacji kryzysowej wywołanej wojną na Ukrainie. W efekcie prowadzonych rozmów, podczas roboczego spotkania z przedstawicielami Projektu Soteria, wskazano województwo podkarpackie jako preferowaną lokalizację do szkolenia funkcjonariuszy. Program szkolenia został opracowany w oparciu o konsultacje z polskimi organami zajmującymi się kryzysem migracyjnym i dotyczy sytuacji w naszym kraju, w kontekście kryzysu migracyjnego wywołanego wojną na terenie Ukrainy. Szkolenia kierowane są przede wszystkim do pierwszych respondentów w miejscach najbardziej dotkniętych kryzysem i między innymi mają na celu zmniejszenie ryzyka dopuszczania się nadużyć przez osoby pracujące w sektorze pomocy.
Odbiorcami szkoleń są przede wszystkim funkcjonariusze pionu kryminalnego, którzy na co dzień zajmują się ściganiem przestępstw z przedmiotowego zakresu. Program szkoleń zakłada także edukację policjantów pionu prewencji, realizujących swoje obowiązki w rejonach najbardziej narażonych na duży napływ uchodźców, a także policjantów oddziałów prewencji Policji, którzy są delegowani do pełnienia służby w terenach przygranicznych w ramach operacji policyjnych mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa w strefie przygranicznej.
W poniedziałek na terenie Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie odbyła się inauguracja pilotażowego cyklu szkoleń na Podkarpaciu. Wziął w niej udział insp. dr Piotr Zalewski Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie.
Jednodniowe szkolenia będą realizowane do 19 maja br. Uczestniczyć w nich będzie łącznie 120 funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej oraz pracowników Urzędu ds. Cudzoziemców z terenu województwa podkarpackiego, lubelskiego i podlaskiego. Za koordynację przedsięwzięcia odpowiadał Wydział Współpracy Strategicznej Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji.
Więcej informacji na temat Projektu Soteria można znaleźć na stronie internetowej: https://www.interpol.int/How-we-work/Capacity-building/Capacity-building-projects/Project-Soteria.