Aktualności

Debata „Bezpieczny Senior”

Data publikacji 03.07.2023

"Bezpieczny senior”- to temat debaty społecznej zorganizowanej przez przeworskich policjantów. Podczas spotkania poruszono zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa osób starszych, w szczególności zwrócono uwagę na sposób działania oszustów podszywających się m.in. pod policjantów. Debata odbyła się w Dziennym Domu Seniora w Przeworsku.

28 czerwca br., w sali Dziennego Domu Seniora w Przeworsku, odbyła się debata społeczna pn.” Bezpieczny Senior”. Debata skierowana była do osób starszych, a tematem przewodnim było szeroko rozumiane bezpieczeństwo. W spotkaniu wzięli udział policjanci, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta Przeworska.

Debatę rozpoczął Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku nadkom. Mariusz Uberman dziękując przybyłym gościom za zainteresowanie i obecność na spotkaniu.

Następnie  głos zabierali zaproszeni goście. Kurator Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Przeworsku Iwona Godlewska przekazała bardzo ważne informacje, dotyczące form i metod przemocy stosowanej wobec seniorów. Uświadomiła uczestnikom spotkania, jakie rodzaje przemocy wobec osób starszych można najczęściej zauważyć, przybliżyła też zagadnienia przemocy fizycznej, psychicznej i ekonomicznej. Wyjaśniła, dlaczego osoby starsze nie mówią o przemocy, nie zgłaszają tego na policję, nie skarżą się nikomu. Podsumowując swoją prelekcję poinformowała, gdzie należy szukać pomocy, do kogo zgłosić się lub zadzwonić.

Katarzyna Kowal Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie przedstawiła różne formy przemocy i nadużyć, na jakie narażone są osoby starsze. Omówiła źródła zachowań przemocowych wobec osób starszych (m.in. są to: sytuacja materialna, warunki życia, sprawy majątkowe, problemy alkoholowe w rodzinie, cechy osobowościowe) oraz miejsca, w których te zjawiska najczęściej występują m.in. dom rodzinny,instytucje publiczne.

W dalszej części debaty głos zabrała asp. Anna Gaweł-Chlebuś dzielnicowa zespołu dzielnicowych. Funkcjonariuszka poruszyła najistotniejsze tematy związane z bezpieczeństwem osób starszych. Ostrzegała przed sposobem działania oszustów m.in. metodą „na policjanta” i „na wnuczka”. Informowała seniorów o zagrożeniach, przypominał jak należy reagować podczas takich sytuacji, jakich narzędzi używać by się ustrzec przed tego rodzaju przestępstwami.

Na spotkaniu poruszano także zagadnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym dotyczące noszenia odblasków po zmierzchu, omówiono rolę dzielnicowego oraz narzędzia pomocnicze służące do kontaktu społeczeństwa z dzielnicowym – Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikację Moja Komenda, dzięki której łatwo i sprawnie można wyszukać najbliższą jednostkę Policji i połączyć się z właściwym dzielnicowym.

Podsumowując debatę, policjanci podziękowali wszystkim seniorom za przybycie, aktywny udział i cenne uwagi. Podkreślili znaczenie bezpośredniej rozmowy i wymiany poglądów na temat  bezpieczeństwa osób starszych, dodając, że dzięki takim spotkaniom mogą lepiej wsłuchać się w głos i potrzeby starszego pokolenia, po to by zwiększyć seniorom poczucie bezpieczeństwa. Zapewnili, że zgłoszone uwagi i wnioski ukierunkują ich policyjne działania profilaktyczne na przyszłość.

 

 

Powrót na górę strony