Aktualności

Reagowanie w sytuacjach kryzysowych - Polańczyk 2017

Data publikacji 25.09.2017

W Pałacu w Olszanicy rozpoczęła się dziś trzydniowa konferencja naukowa nt.: Reagowanie w sytuacjach kryzysowych - Polańczyk 2017. Konferencja organizowana jest przez Wydział Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie. Celem przedsięwzięcia jest ukazanie roli i zadań podmiotów w obszarze zarządzania kryzysowego, ma to stanowić impuls do zacieśnienia współpracy i większego zintegrowania środowisk naukowych oraz praktyków, zajmujących się kompleksowo pojmowanym zarządzaniem kryzysowym. Do udziału w konferencji zaproszeni zostali zarówno przedstawiciele Policji, jak i innych służb i instytucji związanych z zarządzaniem kryzysowym, a także naukowcy reprezentujący krajowe i zagraniczne ośrodki naukowe oraz słuchacze studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, w zakresie zarządzania kryzysowego.

Konferencję rozpoczął, witając przybyłych gości, nadinsp. dr Krzysztof Pobuta Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie. Komendant podziękował Rektorowi Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie za zorganizowanie konferencji oraz przeprowadzenie ćwiczenia dowódczo – sztabowego na ziemi podkarpackiej. Podkreślił, że konferencja ma na celu zbliżyć „świat nauki do świata praktyki”. Działania na terenach Bieszczad różnią się od działań prowadzonych na obszarach aglomeracyjnych w kontekście zarządzania kryzysowego. Wymaga to zaangażowania, „mieszania się” wszystkich służb a jednym ze strategicznych partnerów jest współpraca ze Strażą Graniczną.

Jednym z zaproszonych gości był Zastępca Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz, który m.in. przekazał informacje o trwających pracach nad poprawą systemu zarządzania kryzysowego.

Zastępca Komendanta – Prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie podinsp. dr Zbigniew Mikołajczyk w swoim przemówieniu zaznaczył, że w zarządzaniu kryzysowym należy dążyć  do perfekcji w podejmowanych działaniach, na obszarach zagrożonych a konferencja jest okazja do wymiany informacji i doświadczeń różnych służb.

Ppłk dr inż. Piotr Krzykowski z Akademii Sztuki Wojennej przedstawił rolę i miejsce wojsk, Sił Zbrojnych RP w sytuacji wystąpienia zagrożeń niemilitarnych jak również zakres wsparcia administracji publicznej w sytuacji kryzysowej, w rejonach dotkniętych klęską. Podczas prezentacji wskazana została ważna rola wojska w zakresie podejmowanych działań antyterrorystycznych.

Ekspert Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego Sztabu Policji KWP w Rzeszowie podinsp. Krzysztof Barłowski przedstawił zakres zarządzania kryzysowego w kontekście policyjnych procedur. Zaznaczył charakter wystąpienia sytuacji kryzysowych oraz podstawowe fazy zarządzania kryzysowego.

Kolejnymi prelegentami byli funkcjonariusze różnych służb (Policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna) - słuchacze studiów podyplomowych w zakresie zarządzania kryzysowego. Tematami ich wystąpień były sytuacje kryzysowe zaistniałe na obszarze Polski.

Informacja ze strony internetowej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

 

Powrót na górę strony