Piesi ofiarami wypadków - Aktualności - Policja Podkarpacka

Aktualności

Piesi ofiarami wypadków

Data publikacji 01.01.2018

Policjanci wyjaśniają okoliczności dwóch tragicznych wypadków z udziałem pieszych. Do pierwszego z nich doszło dziś rano w Tarnobrzegu, drugi miał miejsce wczoraj wieczorem w Strzegocicach. Funkcjonariusze apelują do wszystkich poruszających się po drogach o rozwagę i ostrożność. Zmieniająca się pogoda, szybko zapadający zmrok sprawiają, że warunki na jezdni są trudne.

Do pierwszego zdarzenia doszło dziś, około godz. 7, w Tarnobrzegu na ul. Sienkiewicza. Wstępnie ustalono, że 62-latek, kierujący volkswagenem polo potrącił pieszego. W wyniku doznanych obrażeń 45-letni mężczyzna zmarł na miejscu. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że kierowca polo był trzeźwy. Funkcjonariusze ustalają okoliczności tego zdarzenia.

Drugi tragiczny w skutkach wypadek drogowy miał miejsce wczoraj po godz. 20, w miejscowości Strzegocice w powiecie dębickim. Tam kierujący seatem ibizą potrącił idącego ulicą 58-letniego mężczyznę. Niestety mimo podjętej reanimacji jego życia nie udało się uratować. 21-latek kierujący seatem, był trzeźwy.  

Policjanci przeprowadzili oględziny, zabezpieczyli ślady oraz wykonali dokumentację fotograficzną. Ciało mężczyzny zabezpieczono do badań sekcyjnych. Prowadzone w tej sprawie postępowanie pozwoli wyjaśnić dokładne okoliczności tego wypadku.

Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze zwłaszcza po zmroku. Pamiętajmy, że piesi to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Teraz kiedy warunki pogodowe są coraz gorsze, piesi i rowerzyści są mało widoczni.

Szczególny apel również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji, często ratującej zdrowie i życie.