Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Seniorzy uczyli się samoobrony

Data publikacji 13.04.2018

Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Rzeszowie oraz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Rzeszowie przeprowadzili zajęcia warsztatowe z seniorami z powiatu sanockiego. Funkcjonariusze opowiadali uczestnikom między innymi o sposobach unikania zagrożeń, sytuacjach kryzysowych, podstawowych elementach samoobrony i zasadach udzielania pomocy przedmedycznej. Spotkanie było przede wszystkim po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo osób starszych.

Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie, Stowarzyszenie „Dla Równości” oraz Stowarzyszenie Miłośników Cergowej organizuje cykl zajęć warsztatowych pod nazwą „Bezpieczny Senior”- edycja 2018. Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz zwiększenie świadomości seniorów w zakresie zagrożeń. Wczoraj w ramach tej akcji, w Szczawnem w gminie Komańcza, odbyło się spotkanie skierowane do seniorów mieszkających na terenie powiatu sanockiego.

Konferencję rozpoczął Burmistrz Gminy Komańcza Stanisław Bielawka. Następnie Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie mł. insp. Piotr Kluz przywitał uczestników i przedstawił zgromadzonym tematykę spotkania.

Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, podkom. Monika Hędrzak oraz mł. asp. Jerzy Ossoliński omówili sposoby unikania zagrożeń w przestrzeni publicznej. Przekazali również informacje, jakich sytuacji należy unikać, aby nie stać się ofiarą przestępstwa. Wyjaśnili sposoby działania przestępców w stosunku do osób starszych oraz przekonywali zgromadzonych do właściwych i bezpiecznych zachowań. Wskazali na sytuacje kryzysowe oraz sposoby reagowania na nie w świetle obowiązujących przepisów. Omówili tryby ścigania przestępstw. Wyjaśnili, czym jest działanie w stanie wyższej konieczności i obrony koniecznej.

Spotkanie informacyjne zostało połączone z zajęciami praktycznymi z zakresu elementów samoobrony oraz podstaw udzielania pomocy przedmedycznej. Ćwiczenia prowadzili instruktorzy z Zespołu Szkoleniowo-Bojowego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Rzeszowie. Seniorzy chętnie i bardzo czynnie uczyli się technik obrony przed napastnikiem. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestników. Przekazane przez policjantów informacje oraz wskazówki praktyczne z całą pewnością podniosły poczucie pewności i bezpieczeństwa każdego seniora uczestniczącego w spotkaniu. Policjanci prowadząc zajęcia warsztatowe podkreślali fakt, że życie i zdrowie człowieka stanowią największą wartość.

Warsztaty podsumowała Prezes Stowarzyszenia „Dla Równości” Mirosława Widurek, która podziękowała za udział w spotkaniu zarówno prelegentom, jak i uczestnikom zajęć. 

 

Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie

 

Powrót na górę strony