Aktualności

Ćwiczenia EGIDA 18

Data publikacji 01.10.2018

Wczoraj w garnizonie podkarpackim, 100 osób planowanych jako uzupełnienie kadr policyjnych, ćwiczyło mobilizację na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Ćwiczenia przeprowadzono w pięciu komendach powiatowych, do których powołano rezerwistów wyznaczonych przez wojskowe komendy uzupełnień. Oprócz zajęć teoretycznych i praktycznych, rezerwiści nabywali wiedzę policyjną dotyczącą m.in. użycia i obsługi broni palnej, technik interwencji oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Podstawą prawną przeprowadzenia ćwiczenia jest Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2018 r. w sprawie określenia liczby osób powoływanych w 2018 r. do odbycia ćwiczeń w jednostkach przewidzianych do militaryzacji oraz Decyzja Komendanta Głównego Policji nr 218 z dnia 9 lipca 2018 r. w sprawie przeprowadzenia w jednostkach organizacyjnych Policji ćwiczenia pod kryptonimem „EGIDA-18”.

Na Podkarpaciu w ćwiczeniach brało udział 100 rezerwistów, którzy mają nadane przez właściwego terytorialnie wojskowego komendanta uzupełnień przydziały organizacyjno - mobilizacyjne do konkretnych jednostek policji. Jest to mechanizm przygotowujący rezerwę kadrową dla Policji na czas potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Jest to również praktyczne sprawdzenie, tego jak działa system powoływania rezerw, ponieważ Policja obok wojska jest drugą co do wielkości formacją dysponującą takimi siłami.

Wczoraj o godz. 7, w pięciu komendach powiatowych Policji w Kolbuszowej, Leżajsku, Nisku, Przeworsku i w Ustrzykach Dolnych, rozpoczęły się ćwiczenia obronne „Egida-18”. Rezerwiści przez cały dzień uczestniczyli w zajęciach nie tylko teoretycznych, ale także i praktycznych. W ten sposób nabywali wiedzę policyjną dotyczącą m. in. użycia i obsługi broni palnej, technik interwencji czy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczestnicy ćwiczenia zostali zapoznani z zakresem przydzielonych im zadań służbowych oraz z podstawami prawnymi związanymi z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Obserwatorami ćwiczenia poza przedstawicielami Komendy Głównej Policji byli przedstawiciele Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Departamentu Strategii i Planowania Obronnego MON, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz przedstawiciele terenowej administracji publicznej i wojskowej.

Źródłem finansowania ćwiczeń są środki Ministra Obrony Narodowej przydzielone Komendantowi Głównemu Policji w ramach Programu pozamilitarnych przygotowań obronnych działu administracji rządowej sprawy wewnętrzne w latach 2017 – 2026.

Powrót na górę strony