Aktualności

Niskie temperatury mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Warto reagować i pomagać!

Data publikacji 22.01.2019

Nadeszła kolejna fala mrozów. W takich okolicznościach niektóre osoby mogą być narażone na utratę zdrowia lub życia wskutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osób bezdomnych, samotnych, czy w podeszłym wieku, ale też osób będących pod wpływem alkoholu, które przez dłuższy czas przebywają na zewnątrz. Apelujemy do wszystkich, aby informować policjantów o miejscach, gdzie mogą przebywać osoby zagrożone wychłodzeniem. Przypominamy - aby uratować komuś życie wystarczy jeden telefon na numer 997, 112 lub 987. Nie bądźmy obojętni na ludzki los!

Pamiętajmy, że niskie temperatury to śmiertelne zagrożenie dla osób, które zwłaszcza w nocy przebywają bez dachu nad głową lub w nieogrzewanych pomieszczeniach. Tragiczne skutki może mieć nawet kilka godzin spędzonych na zewnątrz, zwłaszcza dla osoby będącej pod wpływem alkoholu. Policjanci chcąc zapobiec takim sytuacjom patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, szczególnie narażone na wychłodzenie.

Podkarpaccy policjanci sprawdzają opuszczone budynki, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, parki i skwery. Jednak nie są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Policja apeluje o informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezdomnych, starszych i nieporadnych, mieszkających samotnie, będących w trudnej sytuacji materialnej, których życie i zdrowie może być zagrożone podczas mrozów.

Pamiętajmy, jeśli widzimy bezdomnego lub śpiącego na dworze człowieka nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na policję lub Straż Miejską. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc, być może uratuje jej życie. Można to zrobić osobiście przekazując informację dzielnicowemu, napotkanemu patrolowi policyjnemu, przychodząc do najbliższej jednostki Policji. Można skorzystać z dostępnych aplikacji „Moja Komenda”, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, czy dzwoniąc na numer alarmowy 112. 

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego działa bezpłatna i całodobowa infolinia. Pod numerem 987 można uzyskać informacje m.in. na temat placówek przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.

Wykaz placówek udzielających wsparcia osobom potrzebującym pomocy na terenie Podkarpacia, znajdziesz tutaj.

 

Powrót na górę strony