Podsumowanie policyjnych działań „Bezpieczne ferie” - Aktualności - Policja Podkarpacka

Aktualności

Podsumowanie policyjnych działań „Bezpieczne ferie”

Data publikacji 27.02.2019

Podkarpaccy policjanci podsumowali akcję "Bezpieczne ferie 2019". Działania odbywały się na wielu płaszczyznach. Funkcjonariusze dbali o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wypoczywających nie tylko w swoich domach, ale także tych, które wybrały zorganizowaną formę wypoczynku. Policjanci ruchu drogowego zapewniali bezpieczeństwo wszystkim, którzy poruszali się drogami naszego regionu.

W tym roku, województwo podkarpackie, jako jedno z ostatnich w kraju zakończyło ferie zimowe. Dla dzieci i młodzieży był to czas odpoczynku od obowiązków szkolnych, natomiast dla policjantów wzmożonej pracy. Podejmowane działania realizowano na wielu płaszczyznach. Policjanci dbali o bezpieczeństwo nie tylko na drogach, ale także spotykali się z dziećmi, młodzieżą i nauczycielami. Swoje działania rozpoczęli jeszcze przed rozpoczęciem ferii i kontynuowali je odwiedzając zimowiska.

Funkcjonariusze przypominali dzieciom i młodzieży, jak bezpiecznie spędzić ten miły czas tak, unikając niebezpieczeństw. Mówili o zasadach bezpiecznego zachowania między innymi podczas wypoczynku w górach, na stokach narciarskich i zagrożeniach, jakie wynikają z korzystania z tzw. "dzikich lodowisk". Czas wolny od zajęć szkolnych sprzyja zawieraniu nowych znajomości zarówno podczas zorganizowanego jak i niezorganizowanego wypoczynku, dlatego policjanci mówili o tym, jak ważna jest asertywność. Przypominali młodzieży jak niebezpieczne jest sięganie po rożnego rodzaju używki i jaki wpływ mogą one mieć na ich zdrowie, a nawet życie.

Podkarpaccy policjanci w tym czasie przeprowadzili 1254 spotkań, z czego 440 odbyło się w miejscach zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży, 74 na półkoloniach.

Ferie zimowe przede wszystkim kojarzą się nam z białym szaleństwem. Dlatego wraz z nadejściem sezonu zimowego policjanci rozpoczęli służbę na stokach narciarskich. Mundurowi na nartach dbali o bezpieczeństwo i porządek na trasach, zwracali uwagę na zbyt brawurową jazdę oraz na nietrzeźwych narciarzy. Sprawdzali, czy dzieci, zwłaszcza te, które nie skończyły 16 lat, jeżdżą w kaskach. Funkcjonariusze  patrolowali nie tylko nartostrady, ale także ich okolice - drogi dojazdowe i parkingi. Celem policjantów było przede wszystkim zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów, zapobieganie kradzieżom sprzętu oraz zapobieganie wypadkom na nartach. Policjanci promowali również aktywny wypoczynek w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Byli na stokach w Przemyślu, Nowym Żmigrodzie, Puławach i w Chyrowej, Strzyżowie oraz Ustrzykach Dolnych.

Kolejnym z priorytetów podkarpackich policjantów, było zapewnienie bezpieczeństwa na drogach naszego regionu. Podczas prowadzonych działań policjanci zwracali uwagę na autokary przewożące dzieci i młodzież. Oprócz stanu technicznego i wyposażenia pojazdów, funkcjonariusze kontrolowali:

  •     stan trzeźwości kierowców,
  •     przekraczanie dopuszczalnej prędkości,
  •     nieprawidłowe wyprzedzanie,
  •     stosowanie pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów,
  •     zapisy tachografów celem sprawdzenia norm czasu odpoczynku i kierowania,
  •     prawidłowość załadunku bagażu i sprzętu zimowego.

Od 11 stycznia do 24 lutego, policjanci skontrolowali łącznie 318 autokarów, stwierdzili 21 nieprawidłowości, w 6 przypadkach uniemożliwiały one dalszą jazdę autokaru. Co ważne, żaden z kierowców nie prowadził pojazdu pod działaniem alkoholu. 

Podczas trwania akcji "Bezpieczne ferie" na Podkarpaciu odnotowano 49 wypadków, rok wcześniej było ich 46. W wyniku tych zdarzeń rannych zostało 53 osoby, w roku ubiegłym 56. Chociaż podczas tegorocznych ferii odnotowaliśmy o 3 wypadki więcej, to należy podkreślić, że żaden z nich, na szczęście nie był tragiczny. W roku ubiegłym na drogach naszego regionu zginęły 2 osoby. Policjanci wyeliminowali z ruchu 165 nietrzeźwych kierowców, w 2018 roku 112

Mając na względzie bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, policjanci prowadzili działania „Prędkość” oraz „Track i Bus”.