Licealiści spotkali się z policjantami - Aktualności - Policja Podkarpacka

Aktualności

Licealiści spotkali się z policjantami

Data publikacji 09.10.2019

Cyberprzemoc, odpowiedzialność karna i bezpieczeństwo w ruchu drogowym, było tematem spotkania licealistów z policjantami. Młodzież z pierwszych i drugich klas odwiedziła Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie.

Po raz kolejny młodzieży z Zespołu Szkół w Tyczynie, Zespołu Szkół nr 2 i Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie odwiedziła wczoraj komendę wojewódzką. Uczniowie pierwszych i drugich klas spotkali się z policjantami ruchu drogowego, prewencji, wydziału do walki z cyberprzestepczością oraz wydziału kadr i szkolenia.

Komisarz Paweł Grześ mówił o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Za pomocą prezentacji przedstawił najczęstsze przyczyny wypadków i zdarzeń drogowych z udziałem samochodów i motocykli. Podkreślał, że niejednokrotnie brawura i przecenianie swoich możliwości prowadzi do tragicznych w skutkach następstw. Przypominała młodzieży, że sami także są odpowiedzialni za własne bezpieczeństwo. Nie sprzyjające warunki atmosferyczne, szybko zapadający zmrok powodują, że jako piesi stajemy się nie widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego, dlatego podkreślał jak ważne jest, aby pamiętać o elementach odblaskowych i stosowaniu się do obowiązujących przepisów.    

Aspekty prawne dotyczące stosowania cyberprzemocy omówiła podinsp. Alina Pieniążek z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie. Przedstawiła najczęściej popełniane przez nieletnich przestępstwa z tej kategorii oraz konsekwencje prawne.

Na zakończenie, podinsp. Piotr Szymański i mł. asp. Piotr Marek z wydziału do walki z cyberprzestępczością rozmawiał z młodymi ludźmi o niebezpieczeństwie, jakie może nieść ze sobą cyberprzemoc. Uświadamiał, że  wyzywanie, straszenie, poniżanie innych osób w Internecie lub przy użyciu telefonu jest jedną z form przemocy. Podkreślał, że robienie komuś zdjęć, filmów bez jego zgody, a następnie publikowanie ich w Internecie może być bezprawne. Zdjęcia, które obrażają, ośmieszają, a nawet poniżają są jedną z form przemocy, która może mieć poważne konsekwencję, nawet prowadzić do samobójstwa.

O tym jak zostać policjantem i jakie należy spełnić kryteria, aby wstąpić w szeregi policji, mówił podinsp. Paweł Adamczyk z wydziału kadr i szkolenia.

Koordynatorem wczorajszych spotkań była mł. asp. Monika Skawińska- Berkowicz z Wydziału Komunikacji Społecznej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.