Policjanci sprawdzają respektowanie nowych przepisów - Aktualności - Policja Podkarpacka

  • informacje dla nieslyszacych

Aktualności

Policjanci sprawdzają respektowanie nowych przepisów

Data publikacji 24.10.2020

Trudna sytuacja związana z pandemią koronawirusa, wymaga od nas przede wszystkim odpowiedzialności i stosowania się do obowiązujących przepisów. Policjanci przypominają o obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej - w sklepie, autobusie, ale także na wolnym powietrzu. Nie zapominajmy, że wszystkie ograniczenia i obostrzenia mają na celu ochronę życia i zdrowia. Bądźmy odpowiedzialni.

W związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 jakie odnotowano w ostatnich tygodniach, funkcjonariusze przypominają o konieczności bezwzględnego przestrzegania obostrzeń, które obecnie obowiązują. Od dzisiaj, cała Polska została objęta obostrzeniami strefy czerwonej. Policjanci będą sprawdzać, czy mieszkańcy respektują obowiązujące zasady i czy się do nich stosują.

Naszym wspólnym celem jest zapobieganie i ograniczenie rozprzestrzenienia się koronawirusa. Jednym ze sposobów jest stosowanie się do obowiązujących ograniczeń sanitarnych, w tym zachowania dystansu społecznego oraz zasłaniania nosa i ust. Osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa, będą musiały okazać stosowne zaświadczenie wydane przez lekarza lub okazać dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Podczas codziennej służby, policjanci przypominają mieszkańcom o zagrożeniach związanych z pandemią, interweniują wobec osób, które nie stosują się do obowiązujących restrykcji. Wspólnie z innymi służbami kontrolują m. in. galerie handlowe, środki komunikacji miejskiej, czy targowiska. Są wszędzie tam, gdzie występują duże skupiska ludzi. Reagują na wszelkie przypadki naruszenia prawa.

Każda sprawa jest traktowana indywidualnie i to policjant decyduje o tym, czy dana interwencja zakończy się pouczeniem, mandatem czy zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu. W sytuacjach uporczywego lekceważenia obowiązujących przepisów, policja powiadomi także służby sanitarne. One mają uprawnienia do tego, aby nakładać wysokie kary pieniężne.  

Pamiętajmy jednak, że w tej trudnej sytuacji w jakiej się obecnie znajdujemy, nie chodzi o ilość wystawionych mandatów, czy skierowanych wniosków o ukaranie do sądu, chodzi przede wszystkim o odpowiedzialne zachowanie. W dużej mierze, to od naszej postawy zależy nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale także innych. 

Szczegółowe zmiany dotyczące obostrzeń znajdziecie Państwo na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/regionalne-obostrzenia-dla-wybranych-powiatow

Powrót na górę strony