Uwaga pies
Kierując się dobrem mieszkańców naszego województwa poniżej zostały zamieszczone informacje, które powinny poszerzyć Państwa wiedzę w zakresie obrony przed atakiem psa oraz dostarczyć dodatkowych informacji na temat ras psów uznawanych za agresywne.
Obrona przed atakiem...
Pies atakuje będąc sprowokowanym. Prowokacją do ataku może być Twoje bezpośrednie zachowanie, (drażnienie psa etc.) lub brak należytego wychowania/sprawowania opieki nad pupilem.
Co zrobić w przypadku ataku przez psa?
- Po pierwsze staraj się zachować spokój.
- Nie szarp się, bo pies chcąc Cię zatrzymać, zaciśnie szczęki jeszcze mocniej.
- Nie uciekaj, ponieważ pies ma swoisty instynkt pościgu i złapania ofiary.
- Nie patrz mu w oczy, gdyż możesz go rozdrażnić i sprowokować do walki.
Natomiast...
W sytuacji, gdy pies nie wykazuje nami zainteresowania i nie stara się nas zaatakować, powinieneś podjąć próbę opuszczenia jego terytorium. Jeśli jednak zachowanie psa jednoznacznie wskazuje na to, że może nas zaatakować i nie istnieje możliwość uniknięcia ataku (np. znajdujemy się na otwartej przestrzeni) najlepszym sposobem obrony jest tzw. pozycja "żółwia".
Pozycja "żółwia" polega na...
Zapewnieniu maksimum bezpieczeństwa, gdyż pozwala na osłonięcie znacznej powierzchni ciała.
Po jej przyjęciu niedostępne stają się partie ciała - twarz, szyja, brzuch, nogi. Ponadto ochraniane są wewnętrzne strony stawów, w których bezpośrednio pod skórą przebiegają główne naczynia krwionośne.
Jeśli nie zdążyłeś przyjąć pozycji "żółwia"...
Ustaw się do psa bokiem, w lekkim rozkroku, a zaciśniętymi w pięść dłońmi osłoń szyję. Taka postawa sprawi, że nie będziesz miał kontaktu wzrokowego z psem, a z racji tego, że będziesz stał w rozkroku, niełatwo będzie Cię przewrócić. Nie wykonuj gwałtownych ruchów. Staraj się nic nie mówić. Jeśli atak psa będzie na tyle gwałtowny, że zostaniesz przewrócony, postaraj się przyjąć pozycję "żółwia".
Sposób przyjmowania pozycji "żółwia"...
1. Spleść dłonie do wewnątrz
2. Schować kciuki do środka
3. Założyć ręce na kark
4. Osłonić nimi uszy
5. Uklęknąć
6. Przyciągnąć głowę do kolan
Gdy zostaniesz pogryziony ...?
- Powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza.
- Masz prawo uzyskać od właściciela psa, przedstawienia aktualnego zaświadczenia o szczepieniu czworonoga przeciwko wściekliźnie/poddania go kwarantannie (obserwacja psa przez weterynarza).
- W przypadku, gdy nie jest znany właściciel czworonoga, powinieneś zgłosić ten fakt Straży Miejskiej lub Policji.
Rasy uznawane za agresywne!
AMERYKAŃSKI PIT BULL TERIER
Rasa unikalna. Bardzo aktywny w domu. Średni stopień posłuszeństwa, szybko się uczy, dominujący. Nie jest zalecana zabawa z małymi dziećmi. Może być agresywny w stosunku do innych psów.
Rasa przeznaczona tylko dla doświadczonych w tresurze właścicieli.
PIES Z MAJORKI (PERRO DE PRESA MALLORQUIN)
Pies obrończy i rodzinny. Silny i sprawny, odporny na warunki pogodowe. Rasa powstała ze skrzyżowania psa pasterskiego i angielskiego Bulldoga. Potrzebuje kontaktu z ludźmi. Nie nadaje się na "stróża" w zamkniętym obiekcie. Podatny na szkolenia, nie należy uczyć go agresji. Źle wychowany, może być agresywny w stosunku do innych psów.
Rasa przeznaczona tylko dla doświadczonych w tresurze właścicieli.
BULDOG AMERYKAŃSKI
Dosyć aktywny w domu. Wysoki stopień posłuszeństwa, szybko się uczy. Nie jest zalecana zabawa z małymi dziećmi. Źle wychowany, może być agresywny w stosunku do innych psów.
Rasa przeznaczona tylko dla doświadczonych w tresurze właścicieli.
DOG ARGENTYŃSKI
Posiada twardy i nieustępliwy charakter. Powstał z krzyżówek mastifa, buldoga i bull teriera. Aktywny w domu. Bardzo wysoki stopień posłuszeństwa, szybko się uczy. Źle wychowany, może być agresywny w stosunku do innych psów.
Rasa przeznaczona tylko dla doświadczonych w tresurze właścicieli.
PIES KANARYJSKI (PERRO DE PRESA CANARIO)
Energiczny, silny, zrównoważony, o dużym pędzie do walki. Bardzo inteligentny. Samodzielny, broniący zdecydowanie swojego terytorium. Podatny na szkolenie. Dosyć aktywny w domu. Niski stopień posłuszeństwa. Nie jest zalecana zabawa z małymi dziećmi. Może być agresywny w stosunku do innych psów. Szybki i silny w ataku.
Rasa przeznaczona tylko dla doświadczonych w tresurze właścicieli.
TOSA INU
Należy do psów bojowych. Dosyć aktywny w domu. Wysoki stopień posłuszeństwa. Szybko się uczy, dominujący. Nie jest zalecana zabawa z małymi dziećmi.
Rasa przeznaczona tylko dla doświadczonych w tresurze właścicieli.
ROTTWEILER
Dumny, niezależny, opanowany, o wrodzonym instynkcie do obrony właściciela i jego mienia. Czujny i łatwy w szkoleniu. Wymaga konsekwentnego wychowania, w przeciwnym wypadku zajmie w domu dominującą pozycję, a nawet może stać się niebezpieczny. Ze względu na popularność rasy, występuje wiele nieprawidłowych osobników. W związku z powyższym, należy kupować szczenięta z rodowodem u doświadczonych hodowców.
Rasa przeznaczona tylko dla doświadczonych w tresurze właścicieli.
AKBASH DOG
Uważany jest za spokojnego, opanowanego psa. Ma silnie wykształcony instynkt stróżowania i bronienia, a w związku z tym naturalną agresywność, która nie powinna być niepotrzebnie rozbudzana. Mało aktywny w domu. Niski stopień posłuszeństwa. Szybko się uczy, dominujący. Nie jest zalecana zabawa z małymi dziećmi. Źle wychowany, może być agresywny w stosunku do innych psów.
Rasa przeznaczona tylko dla doświadczonych w tresurze właścicieli.
ANATOLIAN KARABASH
Dobry stróż. Agresywny wobec obcych; inteligentny i wrażliwy. Łatwo adaptuje się w rodzinie. Cechuje go odwaga i wierność w stosunku do stada, którym się opiekuje (swojego pana i jego rodziny). Podatny na szkolenie. Nie należy uczyć go agresji. Mało aktywny w domu. Nie jest zalecana zabawa z małymi dziećmi. Może być hałaśliwy.
Rasa przeznaczona tylko dla doświadczonych w tresurze właścicieli.
OWCZAREK KAUKASKI
Duży, silny i odważny pies, ze skłonnością do dominacji. Właściwie prowadzony może być przyjacielem. Dość nieufny i uparty. Nie jest zalecana zabawa z małymi dziećmi. Źle wychowany, może być agresywny w stosunku do innych psów. Przy doświadczonym i cierpliwym przewodniku, staje się wspaniałym towarzyszem.
Rasa przeznaczona tylko dla doświadczonych w tresurze właścicieli.
MOSKIEWSKI STRÓŻUJĄCY
To bardzo młoda rasa, powstała w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, przez skrzyżowanie bernardyna z owczarkiem kaukaskim. Ma doskonale rozwinięty instynkt stróża. Wymaga silnego przywództwa. Jest to pies o żywym temperamencie, rozwiniętym popędzie ochrony terytorium, obrony i walki. Może być niekiedy nadmiernie pobudliwy. Po odpowiednim szkoleniu jest wspaniałym psem rodzinnym i towarzyskim. Pies tej rasy powinien koniecznie przejść przynajmniej podstawowe szkolenie w zakresie posłuszeństwa. Nie znosi obcych osób i psów. Ma dobry kontakt z dziećmi, ale muszą to być dzieci właściciela czy przewodnika.
Żródło: http://www.zkwp.bialystok.pl/