O nas
Powstanie Laboratorium Kryminalistycznego w Rzeszowie datowane jest na drugą połowę lat pięćdziesiątych. Od tego czasu laboratorium rozwijało się w związku ze znacznym wzrostem zapotrzebowania na badania z różnych specjalności kryminalistycznych.
W 1997 roku nową siedzibą Laboratorium stał się zabytkowy budynek przy Placu Śreniawitów w Rzeszowie.
W roku 1999 w wyniku reformy administracyjnej kraju (reorganizacja województw) do laboratorium rzeszowskiego dołączono laboratoria z woj. przemyskiego, tarnobrzeskiego i krośnieńskiego tworząc jeden spójny organizm.
Od roku 2002 w laboratorium funkcjonuje system automatycznej identyfikacji AFIS, a w roku 2004 w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na ekspertyzy z zakresu genetyki utworzono pracownię badań DNA.
Laboratorium obejmuje swoim zasięgiem działania obszar województwa podkarpackiego. Pewne czynności związane z realizacją zadań (np. oględziny miejsca zdarzenia) są wykonywane poza siedzibą. Poszczególne pracownie laboratorium wykonują również badania na potrzeby innych województw w zależności od potrzeb i zgodnie z wytycznymi CLKP.
Aktualnie Laboratorium Kryminalistyczne podzielone jest na pięć sekcji:
I Daktyloskopii
II Badań Dokumentów i Technik Audiowizualnych
III Biologii
IV Mechanoskopii i Traseologii
V Chemii
Do zadań Laboratorium Kryminalistycznego KWP należy:
- wykonywanie ekspertyz, opracowywanie opinii kryminalistycznych i realizowanie zleconych czynności techniczno – kryminalistycznych na potrzeby organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości;
- koordynowanie działań oraz sprawowanie nadzoru merytorycznego nad pracą techników kryminalistyki komend powiatowych (miejskich) Policji na obszarze województwa;
- współpraca z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji w zakresie szkoleń i podnoszenia kompetencji zawodowych, a także w ramach wykonywania ekspertyz oraz wdrażania nowych metod badawczych;
- współdziałanie z placówkami naukowo - badawczymi oraz instytucjami i laboratoriami w zakresie działalności laboratorium.