Programy profilaktyczne
Programy profilaktyczne realizowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie:
PROGRAM PROFILAKTYCZNY "BEZPIECZNY SENIOR"
CELE PROGRAMU:
- Podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób w podeszłym wieku.
- Zmniejszenie strachu przed staniem się ofiarą przestępstwa.
- Pobudzenie lokalnych społeczności do przeciwdziałania wszelkiego rodzaju zjawiskom patologicznym.
- Ograniczenie skali przestępczości na szkodę osób starszych.
- Poprawa świadomości prawno – wiktymologicznej osób starszych.
- Zapoznanie adresatów programu prewencyjnego ze specyfiką pracy w terenie m. in. pracowników zakładu energetycznego, gazowni, poczty, pracowników socjalnych itp. oraz związanymi z tym m. in. ich uprawnieniami oraz obowiązkami w kontaktach z klientem, petentem.
METODY I SPOSOBY REALIZACJI PROGRAMU:
- Prowadzenie cyklicznych spotkań z osobami starszymi podczas których poruszane są niżej wyszczególnione kwestie:
a) przybliżenie procedury „Niebieskie karty”, wskazanie na sytuacje związane z przemocą domową, omówienie możliwości radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych,
b) omawianie problematyki związanej z:
- kradzieżami kieszonkowymi,
- kradzieżami torebki na tzw. „wyrwę”,
- oszustwami metodą na tzw. „wnuczka”,
- oszustwami na tzw. „administratora”, „gazownika”, „pracownika administracji” itp.
- włamaniami do mieszkań lub domów.
c) podczas prowadzonych przez policjantów spotkań z osobami starszymi promowanie wśród adresatów programu prewencyjnego poczucia obowiązku zgłaszania organom ścigania stwierdzonych przypadków łamania prawa. Promowanie dbałości o wspólne bezpieczeństwo, w szczególności w miejscu zamieszkania.
PROGRAM PROFILAKTYCZNY „CYBERBEZPIECZNI”
CEL PROGRAMU:
- Zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników Internetu poprzez wzrost świadomości prawno- wiktymologicznej adresatów programu.
- Uświadamianie adresatom programu profilaktycznego specyfiki zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu.
- Przedstawienie rodzicom, opiekunom, nauczycielom i pedagogom rodzajów cyberzagrożeń (uzależnienie od Internetu i gier komputerowych, kontakt z osobami mogącymi zaszkodzić młodym internautom, dostęp do treści pornograficznych, niebezpieczne gry, nieumiejętność odróżniania rzeczywistości wirtualnej od świata realnego, przestępczość w sieci, nieuczciwość).
- Upowszechnienie wśród młodzieży zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.
- Propagowanie zasad bezpiecznego i właściwego zachowania w Internecie.
- Zaangażowanie w walkę z cyberprzestępczością i cyberprzemocą społeczeństwa, władz samorządowych, instytucji oraz mediów.
METODY I FORMY REALIZACJI:
- Współpraca z podmiotami pozapolicyjnymi w zakresie przeciwdziałania cyberzagrożeniom.
- Organizowanie spotkań informacyjno - edukacyjnych dla rodziców, opiekunów, nauczycieli, pedagogów, przedstawicieli instytucji odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa.
- Edukacja dzieci i młodzieży pod kątem odpowiedzialności karnej za popełnione czyny karalne (przede wszystkim popełnionych za pomocą Internetu czy telefonów komórkowych).
- Prowadzenie (przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej) prelekcji z uczniami szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na temat cyberprzemocy.
- Organizowanie aktywizujących dzieci i młodzież konkursów z zakresu zapobiegania zjawisku cyberprzemocy oraz promowania bezpiecznych zachowań w sieci.
- Opracowanie, wydrukowanie, pozyskiwanie oraz rozpowszechnianie materiałów informacyjno - ostrzegawczych na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa w Internecie.
- Organizowanie debat społecznych podczas których poruszane będą kwestie związane z bezpieczeństwem w Internecie.
- Organizowanie/współorganizowanie szkoleń dla specjalistów ds. nieletnich, profilaktyki i dzielnicowych KMP/KPP województwa podkarpackiego w celu poszerzenia wiedzy na temat cyberzagrożeń i bezpieczeństwa w Internecie.
- Opracowywanie komunikatów profilaktyczno-ostrzegawczych dotyczących unikania cyberzagrożeń oraz przeciwdziałania cyberprzestepczości i zamieszczanie ich na stronach internetowych podkarpackiej Policji, w lokalnej prasie, radiu i telewizji.
- Promowanie założeń programu w lokalnej prasie, radiu i telewizji.
- Włączanie się w projekty, inicjatywy realizowane przez inne podmioty; zarówno o zasięgu lokalnym, jak też ogólnokrajowym (np. „Dzień Bezpiecznego Internetu”).
Opinie i propozycje dotyczących programów prewencyjnych proszę nadsyłać na adres e-mail: prewencja@rz.policja.gov.pl