Aktualności

O bezpieczeństwie w sieci na antenie radiowej

Data publikacji 15.02.2021

Funkcjonariusz Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie odwiedził wczoraj Polskie Radio Rzeszów. Audycja z udziałem policjanta była okazją do przedstawienia problemu bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników Internetu.

W niedzielne przedpołudnie Polskie Radio Rzeszów zaprasza młodych słuchaczy do „Zamkolandii” – audycji skierowanej do dzieci, podejmującej ważne dla nich problemy. Gościem ostatniej edycji był asp. Jerzy Ossoliński z Wydziału Prewencji Komedy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Studio odwiedziły również Lena i Julia – uczennice szkoły podstawowej.

Audycja była okazją do podzielenia się wiedzą na temat bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zagrożeń czyhających w sieci na dzieci i młodzież. Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się, na czym polega zjawisko cyberprzemocy, w jaki sposób unikać tego typu niebezpieczeństw i do kogo zwrócić się o pomoc. Dyskusja w studiu skupiła się również wokół problemu gier online, korzystania z czatów, platform rozrywki, a także używania właściwych haseł i skutecznych sposobów zabezpieczeń. Sporo emocji wzbudził temat kontroli rodzicielskiej. Prowadzący odnieśli się do problemu udostępniania wizerunku innych osób, zjawiska hejtu i bezpiecznych zakupów, przedstawili również konsekwencje prawne czynów karalnych oraz przejawów demoralizacji, do których dochodzi w sieci.

Spotkanie na antenie radia było częścią działań realizowanych przez podkarpacką Policję w ramach wojewódzkiego programu profilaktycznego „Cyberbezpieczni” oraz obchodzonego w ubiegłym tygodniu Dnia Bezpiecznego Internetu. Celem programu jest dostarczanie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z sieci oraz konsekwencji zachowań niezgodnych z prawem, do których dochodzi w przestrzeni wirtualnej.

W ubiegłym roku policyjni profilaktycy przeprowadzili w ramach przedsięwzięcia przeszło 1400 spotkań z odbiorcami, często w formie online, zorganizowali 12 tematycznych konkursów dla dzieci i młodzieży, opublikowali na stronach internetowych ponad 100 artykułów i komunikatów ostrzegawczych. Podkarpaccy policjanci podjęli współpracę z wieloma podmiotami pozapolicyjnymi, głównie placówkami oświatowymi, jednostkami samorządowymi oraz lokalnymi mediami.

Dzięki wsparciu partnerów realizatorzy programu pozyskali i opracowali szereg materiałów profilaktycznych, tj. ulotek, broszur i prezentacji, które wzbogacają ofertę profilaktyczną podkarpackiej Policji. Pozytywny odbiór ze strony adresatów świadczy o potrzebie i zasadności realizacji tego typu przedsięwzięć.

 

Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie

Powrót na górę strony