Aktualności

Policyjny briefing o bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu

Data publikacji 16.06.2021

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zorganizowali dziś briefing, poświęcony ogólnopolskim działaniom „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Funkcjonariusze informowali o założeniach akcji, których głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa tej grupie. Policjanci przypomnieli także o zmianach w przepisach ruchu drogowego. Podczas spotkania został zaprezentowany policyjny dron.

Dziś na parkingu przy Parku Papieskim w Rzeszowie policjanci Wydziału Ruchu Drogowego komendy wojewódzkiej spotkali się z lokalnymi dziennikarzami na briefingu zorganizowanym w związku z ogólnopolską akcją „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Kom. Renata Bednarska przedstawiła główny cel działań, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa tej grupie użytkowników dróg.

Przypomniała także, że od dwóch tygodni obowiązują zmiany w przepisach ruchu drogowego. Mówiła m.in. o wprowadzonym obowiązku zachowaniu odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu na autostradach i drogach ekspresowych, o zakazie korzystania przez pieszych z telefonów komórkowych i urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez przejścia dla pieszych oraz o tym, jak kierowcy i piesi powinni zachowywać się w rejonie przejść dla pieszych i na samych przejściach. Przedstawiła wstępne statystyki z dwóch pierwszych tygodni czerwca, od kiedy obowiązują nowe przepisy, w porównaniu z okresem analogicznym ubiegłego roku.  

W ciągu dwóch pierwszych tygodni czerwca 2021 roku policyjne statystyki odnotowały ogółem 45 wypadków, w których zginęły 2 osoby, a 57 zostało rannych. W te liczby wliczają się zdarzenia z udziałem pieszych - policjanci odnotowali 6 wypadków, w których 8 osób zostało rannych i nikt nie zginął. W tym samym czasie w 2020 roku wypadków ogółem było 57, zginęło w nich 6 osób, a 64 zostały ranne. Rok temu wypadków z udziałem pieszych było 10, rannych zostało w nich 8 osób, a jedna zginęła. 

Spotkanie z dziennikarzami było także okazją do zaprezentowania policyjnego drona. O tym bezzałogowym statku powietrznym, który jest wykorzystywany przez policjantów ruchu drogowego, przede wszystkim w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach, opowiedział kom. Paweł Grześ. Dziennikarze mogli uważnie przyjrzeć się pracy drona, którego czujne oko obserwowało zachowania kierowców poruszających się w rejonie skrzyżowania ulic Sikorskiego, Rejtana, Powstańców Warszawy i Armii Krajowej.

  • Policjanci ruchu drogowego podczas briefingu prasowego na parkingu przy Parku Papieskim, stoją przed mikrofonem. Po lewej policjantka, po prawej policjant.
  • Policjanci ruchu drogowego podczas briefingu prasowego na parkingu przy Parku Papieskim, stoją przed mikrofonem. Po lewej policjantka, po prawej policjant. Na pierwszym planie po lewej operator z kamerą.
  • Policjanci obsługujący drona umundurowani i ubrani w kamizelki odblaskowe. Na pierwszym planie policjant klęczy obok drona, drugi policjant stoi w tle.
  • Policjanci obsługujący drona umundurowani i ubrani w kamizelki odblaskowe. Na pierwszym planie wznoszący się dron.
  • Policyjny dron podczas lotu.
  • Policjanci obsługujący drona umundurowani i ubrani w kamizelki odblaskowe.
  • Policjanci obsługujący drona umundurowani i ubrani w kamizelki odblaskowe, widoczni tyłem. W tle, w górze, policyjny dron.
  • Oznakowane przejście dla pieszych. Na pierwszym planie znak informujący o przejściu, w tle przejeżdżający przez przejście samochód.
  • Zbliżenie na ekran z widokiem z policyjnego drona. Na ekranie widoczna ulica i przejście dla pieszych.
Powrót na górę strony