Aktualności

Policjanci szkolili się ze STORAT-em

Data publikacji 10.07.2021

Przedstawiciele stowarzyszenia STORAT szkolili podkarpackich policjantów w przeprowadzaniu działań poszukiwawczych na otwartym terenie, przy wykorzystaniu urządzeń nawigujących. Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie od lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT. Dzięki wsparciu STORAT-u wiele z przeprowadzonych akcji poszukiwawczych zakończyło się sukcesem - odnaleziono osoby zaginione.

To kolejny etap procesu szkolenia, w którym uczestniczyli policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie, Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

Szkolenie odbyło się w czwartek i dotyczyło obsługi urządzeń nawigacyjnych Garmin GPSmap, a także z posługiwania się oprogramowaniem Garmin Basecamp do właściwego ich wykorzystania w działaniach terenowych przy poszukiwaniach osób zaginionych.

Realizacja szkolenia była możliwa dzięki podpisanemu porozumieniu pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie a Stowarzyszeniem Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT. Prezes stowarzyszenia Andrzej Nosiadek oraz główny nawigator Tomasz Kluz w praktyce prezentowali i szkolili funkcjonariuszy z zakresu  posługiwania się busolą i odbiornikami GPS w terenie. Wiedza z tego zakresu jest niezmiernie ważna do właściwego i profesjonalnego prowadzenia działań poszukiwawczych.

Następnie przeprowadzono ćwiczenia praktyczne w terenie, symulujące realną akcję poszukiwawczą przy wykorzystaniu ręcznych urządzeń nawigujących, w ramach tzw. metody "szybkiej trójki". To metoda poszukiwania opracowana przez podhalańską grupę GOPR.

Więcej o STORAT i jego działaniach na stronie internetowej stowarzyszenia.

  • Policyjne radiowozy ustawione w rzędzie na drodze w polach.
  • Policjanci stojący na łące w różnych odległościach od siebie. Policjanci stoją pojedynczo i w parach.
  • Grupa policjantów stojąca wokół instruktora STORAT.
  • Policjanci umundurowani i nieumundurowani, stojący wokół instruktorów STORAT.
  • Policjanci i instruktorzy STORAT podczas szkolenia, siedzą przy stolikach w sali szkoleniowej.
Powrót na górę strony