Aktualności

Wspólne działania Policji i Straży Ochrony Kolei

Data publikacji 10.09.2021

Policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie, wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei, prowadzą w tym tygodniu działania pn. "Raw – Rail Action Week”. Celem prowadzonej akcji jest zapewnienie bezpieczeństwa kierującym, jak i pieszym, a także zapobieganie dewastacji oraz kradzieży elementów infrastruktury kolejowej. Wczoraj, przy wykorzystaniu policyjnego drona, policjanci monitorowali sytuację na przejeździe kolejowym na ul. Hanasiewicza w Rzeszowie.

W tym tygodniu, na szlakach kolejowych częściej można spotkać policjantów. Część działań jest realizowana wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei. Funkcjonariusze kontrolują ruch pieszych i pojazdów szczególnie w miejscach, gdzie może dochodzić do niebezpiecznych zdarzeń. Policjanci pojawiają się również na przejazdach kolejowych i zwracają uwagę na zachowanie, nie tylko kierujących, ale także pieszych. Ich uwadze nie umknie przekraczanie torów kolejowych w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Wczoraj, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego i Wydziału Prewencji z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, razem z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei, prowadzili działania na przejeździe kolejowym na ul. Hanasiewicza w Rzeszowie. Przy wykorzystaniu bezzałogowego statku powietrznego, z góry monitorowali sytuację w rejonie przejazdu kolejowego. Zarówno kierujący, jak i piesi, którzy łamali obowiązujące przepisy, musieli liczyć się z konsekwencjami.

W trakcie niespełna trzygodzinnych działań, kamera policyjnego drona zarejestrowała 14 naruszeń przepisów przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Dotyczyły one głównie niestosowania się do sygnalizacji świetlnej. Za popełnione wykroczenia, 12 sprawców wykroczeń zostało ukaranych mandatami, funkcjonariusze pouczyli 2 kierowców.  

Działania "RAW-RAIL ACTION WEEK", są wynikiem akcji realizowanej w ramach międzynarodowej organizacji państw członkowskich UE – RAILPOL. Realizowana po raz piąty akcja, nie skupia się jednak wyłącznie na kontroli ruchu pieszych i pojazdów w rejonie torów i przejazdów kolejowych, funkcjonariusze zwracają także uwagę na wszelkie przypadki dewastacji mienia i kradzieży elementów infrastruktury kolejowej. Działania potrwają do 13 września br.

Pamiętajmy - przejazdy kolejowe to miejsca, gdzie użytkownicy dróg, zarówno piesi, jak też kierujący pojazdami, bezwzględnie winni przestrzegać przepisów i zasad ruchu drogowego, a zwłaszcza zasady szczególnej ostrożności.

Film Działania Policji i Straży Ochrony Kolei

Pobierz plik Działania Policji i Straży Ochrony Kolei (format mp4 - rozmiar 4.3 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony