Aktualności

Nowa "bryka" dla policyjnych wierzchowców

Data publikacji 15.03.2022

Do Ogniwa Konnego Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie trafił nowy koniowóz. Jego wyposażenie pozwala na bezpieczny i komfortowy przewóz koni służbowych. Jego zakup był możliwy dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, a także środkom z rezerw celowych Policji.

Zakup pojazdu typu koniowóz, który trafił do Ogniwa Konnego Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie z/s w Zaczerniu, był możliwy dzięki środkom pochodzącym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz z rezerw celowych Policji. Aby ta inwestycja mogła zostać zrealizowana, wydział prewencji współpracował z sekcją zamówień publicznych i wydziałem transportu komendy wojewódzkiej w Rzeszowie.

Bezpieczeństwo koni w transporcie zaczyna się już na etapie wyboru środka transportu. Podróżowanie musi być nie tylko bezpieczne, ale przede wszystkim wygodne dla zwierząt. Koniowóz, jakim dysponują podkarpaccy policjanci to Opel Movano Furgo RWD EurVI, 2,3 BiTurbo ze 163-konnym silnikiem. Jego koszt to blisko 400 tys. złotych.

Pojazd ma zamontowany monitoring, który pozwala na obserwowanie koni służbowych w trakcie przejazdu oraz klimatyzowane pomieszczenie. Jazda nim będzie dla zwierząt bardziej komfortowa niż jazda w przyczepie. Wstrząsy są amortyzowane kołami tzw. „bliźniakami”, co jednocześnie zwiększa wytrzymałość podwozia przy dużym obciążeniu. Dodatkowym walorem jest możliwość dopięcia do koniowozu przyczepy, co zwiększy ilość przewożonych koni, do czterech. Dodatkowo zakup tego typu pojazdu zwiększy mobilność Ogniwa Konnego. Przyczyni się również do organizowania na szerszą skalę działań prewencyjnych we współpracy z różnymi podmiotami pozapolicyjnymi - Strażą Leśną, Państwową Strażą Rybacką, WOPR i GOPR.

Zespół konny dysponuje jeszcze dwoma pojazdami terenowymi przystosowanymi do ciągnięcia przyczep oraz trzema przyczepami do przewozu koni.

Ogniwo Konne Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie z siedzibą w Zaczerniu, tworzy sześciu funkcjonariuszy oraz jeden pracownik cywilny - instruktor jazdy konnej. Ogniwo konne posiada siedem koni służbowych. Sześć posiada atest II stopnia, zezwalający na pełnienie służby patrolowej w ruchu miejskim o dużym natężeniu, jak również upoważnia do działań w oddziałach i pododdziałach zwartych Policji, związanych z przywracaniem naruszonego porządku publicznego.

Policjanci-jeźdźcy i konie służbowe, pełnią służbę w rejonach trudno dostępnych dla patroli pieszych i zmotoryzowanych. Swoje zadania realizują głównie na terenach zielonych m.in. parkach, lasach czy terenach przywodnych. Biorą również udział w akcjach poszukiwawczych. Policyjni jeźdźcy współdziałają z funkcjonariuszami Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie podczas zabezpieczania meczów i innych imprez masowych na terenie województwa podkarpackiego. Od kilku miesięcy wspierają także policjantów z innych województw.

Patrole Policji konnej doskonale sprawdzają się podczas patrolowania terenów leśnych. Tego typu służba oddziałuje nie tylko prewencyjnie na potencjalnych sprawców przestępstw i wykroczeń, ale także ma wpływ na przeciwdziałanie szkodnictwu leśnemu.

  • Policjant - jeździec prowadzi konia trzymając za uzdę. W tle samochód do przewożenia koni.
  • Po prawej dwaj policjanci stoją z końmi. Po lewej samochód do przewożenia koni.
  • Konie we wnętrzu pojazdu do ich przewożenia. Zza drzwi widać głowy zwierząt.
  • Po prawej dwaj policjanci stoją z końmi. Po lewej samochód do przewożenia koni.
  • Pojazd do przewożenia koni - widok od przodu.
  • Konie we wnętrzu pojazdu do ich przewożenia. Zza drzwi widać głowy zwierząt.
Powrót na górę strony