Aktualności

Policyjne działania w czasie Świąt Wielkanocnych

Data publikacji 07.04.2023

Przed nami świąteczny weekend. Dla Policji to czas wzmożonych działań. Od piątku do Poniedziałku Wielkanocnego, na drogach Podkarpacia należy spodziewać się większej ilości policyjnych patroli. Będą po to, by pomagać, ale i reagować na przypadki łamania przepisów i zasad ruchu drogowego. Policjanci będą zwracać uwagę na trzeźwość kierujących, sposób przewożenia pasażerów oraz stosowanie się kierowców do ograniczeń prędkości. Pamiętajmy, że konsekwencje zbyt szybkiej i niebezpiecznej jazdy mogą być bardzo dotkliwe.

Święta Wielkanocne to czas, który przeznaczamy na rodzinne spotkania. Wiele osób wybierze się w podróż bliższą lub dalszą, chcąc spotkać się z bliskimi. Troszcząc się o bezpieczeństwo podróżujących drogami województwa podkarpackiego, do służby skierujemy większą liczbę policjantów ruchu drogowego. Będą przede wszystkim służyć pomocą, zapewniać płynność ruchu na głównych trasach, a tam, gdzie pojawią się utrudnienia bądź zatory, będą mogli ręcznie kierować ruchem.

W okresie świątecznym, można spodziewać się częstszych kontroli trzeźwości. Policjanci będą reagować na przypadki przekraczania prędkości, czy złego stanu technicznego pojazdu. Sprawdzą, czy kierowcy i pasażerowie podróżują w zapiętych pasach, a dzieci w fotelikach.

Z reakcją funkcjonariuszy muszą liczyć się ci, którzy nieprawidłowo wyprzedzają inne pojazdy, wyprzedzają bezpośrednio przed i na przejściach dla pieszych, nie ustępują pierwszeństwa przejazdu.

Bądźmy odpowiedzialni za kierownicą

Wyruszając w podróż własnym samochodem, pamiętajmy, aby odpowiednio wcześniej sprawdzić jego stan. Pamiętajmy też o tym, że każdy, kto wsiada do samochodu, przed rozpoczęciem jazdy powinien zapiąć pas bezpieczeństwa i nie ma znaczenia to, czy jedzie na sąsiednią ulicę, czy w daleką podróż. Ta sama zasada musi dotyczyć dzieci - zawsze umieszczajmy je w foteliku albo specjalnej podstawce.

Pozostawiając samochód pamiętajmy o jego zabezpieczeniu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, a najlepiej zabierzmy je ze sobą.

Pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania

W okresie Świąt wiele osób będzie odwiedzać swoje rodziny. Wyjeżdżając zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie swojego mieszkania czy domu - upewnijmy się, że drzwi i okna zostawiamy zamknięte.

Bądźmy czujni, jeśli na klatce schodowej, czy w pobliżu domu zauważymy obcych ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby do włamania doszło.

Bardzo ważne jest współdziałanie z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich mieszkania. Podczas nieobecności interesujmy się ludźmi stojącymi pod drzwiami sąsiadów, zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.

Opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności. Poprośmy sąsiadów, by otwierali na krótko okna, wieczorem włączali na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.

Policjanci pełniący służbę w święta będą także zwracać uwagę na zachowania osób niewłaściwie obchodzących zwyczaje wielkanocne, w szczególności „Śmigus-Dyngus”. Przestrzegamy amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych grożących za chuligańskie wybryki.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy nie tylko od działań policjantów, ale od zachowania wszystkich uczestników ruchu. Dołóżmy wszelkich starań, aby zbliżające się święta były bezpieczne.

Nagranie audio Policyjne działania w czasie Świąt Wielkanocnych - komisarz Ewelina Wrona, Zespół Prasowy KWP w Rzeszowie

Opis nagrania: Komisarz Ewelina Wrona z Zespołu Prasowego KWP w Rzeszowie czyta treść informacji

Pobierz plik Policyjne działania w czasie Świąt Wielkanocnych - komisarz Ewelina Wrona, Zespół Prasowy KWP w Rzeszowie (format mp3 - rozmiar 2.09 MB)

Powrót na górę strony