Aktualności

Pijany kierowca fiata został zatrzymany dzięki reakcji świadka

Data publikacji 18.05.2023

Zdecydowana postawa świadka pozwoliła zatrzymać mężczyznę podejrzanego o kierowanie fiatem w stanie nietrzeźwości. 68-latek podczas parkowania, najechał na prawidłowo zaparkowanego citroena i próbował odjechać z miejsca zdarzenia. Świadek uniemożliwił mu dalszą jazdę, a kiedy mężczyzna zaczął się oddalać, szedł za nim, podając lokalizację dyżurnemu. Mieszkaniec powiatu jarosławskiego miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

We wtorek przed godz. 15, dyżurny z Jarosławia, otrzymał zgłoszenie o prawdopodobnie nietrzeźwym kierowcy fiata, który wykonując manewr parkowania, najechał na prawidłowo zaparkowanego citroena. Do zdarzenia doszło na jednym z osiedli w Jarosławiu. Na miejsce został skierowany policyjny patrol.

Z przekazanych informacji wynikało, że gdy świadek przebywał w swoim mieszkaniu usłyszał huk. Kiedy wyjrzał przez okno zobaczył, że kierujący fiatem wysiadł z samochodu chwiejnym krokiem, aby zobaczyć uszkodzenia jakie spowodował, wykonując manewr parkowania. Następnie mężczyzna wsiadł do auta.  

Świadek oświadczył, że widząc całe zdarzenie podbiegł do fiata i kiedy wyczuł od mężczyzny alkohol, zabezpieczył klucze i uniemożliwił mu dalszą jazdę. Następnie zadzwonił na numer alarmowy. Przed przyjazdem policjantów kierujący oddalił się z miejsca zdarzenia. W ślad za nim poszedł również świadek, informując dyżurnego o swojej lokalizacji. Gdy funkcjonariusze przyjechali we wskazane miejsce, poddali kierującego fiatem badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. Badanie wykazało, że 68-letni mieszkaniec powiatu jarosławskiego miał 1,78 promila.

Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji świadka, być może nie doszło do tragedii. Kierowca fiata stracił prawo jazdy. 68-latek usłyszał również zarzut. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości mężczyźnie może grozić do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz zakaz kierowania pojazdami na kilka lat.

Policjanci dziękują za reakcję na zagrożenie stwarzane przez nieodpowiedzialnych kierowców. Przypominamy, że każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

 

Powrót na górę strony