Aktualności

Grzybiarz zgubił się w lesie. Znaleźli go policjanci

Data publikacji 08.08.2023

Stalowowolscy policjanci odnaleźli 76-letniego mężczyznę, który poszedł do lasu i stracił orientację w terenie. Funkcjonariusze odnaleźli seniora po kilku godzinach poszukiwań. Cały i zdrowy został przekazany pod opiekę rodziny.

Wczoraj o godz. 19.30, stalowowolscy funkcjonariusze odebrali zgłoszenie o zaginięciu 76-letniego mieszkańca miejscowości Żabno. Z przekazanych informacji wynikało, że mężczyzna w godzinach popołudniowych wybrał się do lasu na grzyby i nie powrócił do miejsca zamieszkania. Zaniepokojona rodzina najpierw podjęła samodzielne poszukiwania seniora, a następnie powiadomili policjantów.

Do poszukiwań natychmiast zostali zaangażowani mundurowi, którym przekazano rysopis 76-latka. Do działań włączyli się strażacy z dronem. W lesie, w miejscowości Żabno odnaleziono rower zaginionego. Na miejsce został skierowany przewodnik z psem służbowym oraz grupa ratowniczo – poszukiwawcza Legion Gerarda. Dzisiaj po godzinie 4, policyjny patrol przy wjeździe do miejscowości Radomyśl nad Sanem zauważył idącego chodnikiem mężczyznę odpowiadającego rysopisowi zaginionego. W trakcie rozmowy mundurowi ustalili, że mężczyzna zgubił się w lesie i wyszedł w rejonie stacji paliw w miejscowości Nowiny. Przeszedł on kilkanaście kilometrów. Senior był zmęczony, a jego ubranie było przemoczone.

76-latek został odwieziony do miejsca zamieszkania i przekazany rodzinie. Przebadany przez zespół ratownictwa medycznego, nie wymagał hospitalizacji.

Apelujemy do grzybiarzy o rozsądek i przestrzeganie kilku zasad wybierając się do lasu:

  • poinformuj bliskich o wyprawie do lasu oraz wskaż okolicę, w której będziesz przebywać oraz kiedy planujesz powrót,
  • do lasu najlepiej udaj się z drugą osobą,
  • zabierz ze sobą elementy odblaskowe lub latarki, dzięki nim nocą będziesz bardziej widoczny,
  • miej przy sobie naładowany telefon komórkowy, który może przydać się w sytuacjach kryzysowych,
  • zapamiętuj charakterystyczne na danym terenie elementy, numery słupków granicznych, dzięki którym będziesz mógł szybciej odnaleźć drogę powrotną,
  • w przypadku, gdy zgubisz się w lesie, odłączysz od grupy i pozostajesz w lesie dłuższy czas powinieneś skontaktować się z najbliższą jednostką policji pod numerem alarmowym 112 i poinformować, w miarę możliwości, gdzie się znajdujesz,
  • jeżeli odnajdziesz drogę pamiętaj, aby powiadomić policję, że już nie potrzebujesz pomocy.
Powrót na górę strony