Aktualności

III Rajd Rowerowy "Od Michała do Michała"

Data publikacji 18.09.2023

Policjanci wzięli udział w III Rajdzie Rowerowym im. Zygmunta Andresa ps. „Krogulec” „Od Michała do Michała” na trasie Strzyżów – Miejsce Piastowe – Strzyżów. Rajd został zorganizowany przez Komendanta Powiatowego Policji w Strzyżowie, wspólnie z zarządami NSZZ Policjantów oraz Zarządem IPA Region w Strzyżowie.

W sobotę, policjanci z Podkarpacia wzięli udział w III Rajdzie Rowerowym im. Zygmunta Andresa ps. „Krogulec” – Komendanta Policji Państwowej w Strzyżowie „Od Michała do Michała” na trasie Strzyżów – Miejsce Piastowe – Strzyżów, zorganizowanym przez Komendanta Powiatowego Policji w Strzyżowie – insp. Mirosława Wośko, wspólnie z Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów w Rzeszowie, Zarządem NSZZ Policjantów w Strzyżowie oraz Zarządem IPA Region w Strzyżowie. Patronat honorowy nad rajdem objął Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinsp. Dariusz Matusiak oraz Burmistrz Strzyżowa Waldemar Góra.

Inspiracją do zorganizowania rajdu była postać św. Michała Archanioła, który jest jednocześnie patronem polskiej Policji oraz Strzyżowa, a także szlachetna i patriotyczna postawa Zygmunta Andresa - Komendanta Policji Państwowej w Strzyżowie. Z. Andres narażając własne życie prowadził działalność konspiracyjną przeciwko hitlerowskim okupantom, m.in. wielokrotnie ratował mieszkańców okolicznych miejscowości od wywózki na przymusowe roboty, a także przyczynił się do wydania wyroku przez „podziemny” sąd na zdrajcy - policjancie, który pełnił służbę na tym samym posterunku.   

Celem imprezy było też kultywowanie tradycji Policji Państwowej, propagowanie aktywności fizycznej wśród policjantów i pracowników Policji, kultywowanie tradycji patriotycznych wzorowanych na niezłomnej postawie Zygmunta Andresa ps. „Krogulec”, a także promowanie turystyki rowerowej oraz atrakcji turystycznych powiatów strzyżowskiego i krośnieńskiego, w tym uroków Czarnorzecko–Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.

Po przejechaniu połowy trasy rowerzyści dotarli do Sanktuarium Św. Michała Archanioła i Bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym, gdzie została odprawiona uroczysta msza św. w intencji policjantów i pracowników policji m.in. przez księdza Leszka Przybylskiego. Uczestnicy mogli zwiedzić też Sanktuarium oraz Michalicki Zespół Szkół Ponadpodstawowych. Po chwili odpoczynku ruszyli w trasę powrotną do Strzyżowa.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizacje rajdu. Uczestnikom dziękujemy za udział w imprezie i zapraszamy za rok.

Powrót na górę strony