Aktualności

Obywatelka Słowacji kierowała samochodem pomimo zatrzymanego prawa jazdy – trafiła do policyjnego aresztu

Data publikacji 18.10.2023

Policjanci z jasielskiej drogówki zatrzymali kierującą samochodem marki Kia, która przekroczyła dopuszczalną prędkość o 27 km/h. Jak się okazało, kobieta nie miała przy sobie prawa jazdy, ponieważ zostało jej wcześniej zatrzymane.

W poniedziałek po godz. 19.30, w Majscowej, funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, zatrzymali do kontroli drogowej kierującą samochodem marki Kia, która po drodze wojewódzkiej nr 992 jechała z prędkością 77 km/h. Siedząca za kierownicą obywatelka Słowacji przyznała, że nie posiada prawa jazdy. Jak oświadczyła, zostało jej wcześniej zatrzymane przez jasielskich policjantów, za zbyt szybką jazdę.

Mundurowi potwierdzili, że 52-latka końcem sierpnia br., jadąc ul. Dukielską w Nowym Żmigrodzie, poruszała się z prędkością 112 km/h. Otrzymała wtedy mandat w wysokości 2000 zł oraz zostało jej zatrzymane prawo jazdy na 3 miesiące.

Za popełnienie wykroczenia polegającego na prowadzeniu pojazdu mechanicznego nie mając do tego uprawnienia orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów. W związku z czym, policjanci skierowali wniosek o ukaranie do sądu. Obywatelka Słowacji została zatrzymana i trafiła do policyjnego aresztu, a wobec niej zastosowano postępowanie przyspieszone. Kia, którą kierowała została zabezpieczona i trafiła na policyjny parking.

Wczoraj, w Sądzie Rejonowym w Jaśle, 52-latka usłyszała wyrok w postaci grzywny 1500 zł. Ponadto, wobec kobiety został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów na okres 6 miesięcy.

Policja przypomina:

Art. 94 kw:

§ 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

§ 1a. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

dl

Powrót na górę strony