Aktualności

Tablica rejestracyjna z motoroweru na quadzie, a jego kierowca z promilami i dożywotnim zakazem

Data publikacji 10.11.2023

Surowe konsekwencje, za kilka popełnionych przestępstw, czekają 39-letniego mieszkańca Osobnicy. Okazało się, że mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie kierował quadem, na którego przełożył tablicę rejestracyjną z innego pojazdu. Dodatkowo 39-latka obowiązuje dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, a wcześniej odbywał już karę pozbawienia wolności za jazdę pod wpływem alkoholu.

We wtorek, około godz. 10.30, dyżurny jasielskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w Harklowej, na jednej z bocznych dróg mają znajdować się nietrzeźwe osoby oraz quad. Na interwencję udali się policjanci z Posterunku Policji w Skołyszynie.

Na miejscu zastali dwóch mężczyzn i kobietę stojących przy quadzie. Od wszystkich funkcjonariusze wyczuli alkohol. Dodatkowo osoby te miały problem z utrzymaniem równowagi. Na zadawane przez policjantów pytania odpowiadali niespójnie i żadne z nich nie chciało się przyznać do kierowania quadem.

Po sprawdzeniu w policyjnych systemach, okazało się, że wobec obu mężczyzn orzeczony został zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, w tym wobec jednego, dożywotni. Dodatkowo na jaw wyszło, że quad nie jest dopuszczony do ruchu, a znajdująca się na nim tablica rejestracyjna,  należy do innego pojazdu.

Funkcjonariusze na miejscu wykonali oględziny quada oraz zabezpieczyli ślady. Pojazd został zabezpieczony na policyjnym parkingu. W związku z tym, że żadna z osób będących na miejscu nie przyznawała się do kierowania, wszyscy zostali zatrzymani i doprowadzeni do jasielskiej jednostki.

W komendzie, 39-letni mieszkaniec Osobnicy został przebadany na zawartość alkoholu w organizmie. Alkomat wskazał ponad 3,2 promila w jego organizmie. Natomiast od 30-latka oraz 51-latki została pobrana krew do badań na zawartość alkoholu.

Wszyscy troje zostali już przesłuchani. Do kierowania quadem będąc w stanie nietrzeźwości i do użycia tablicy rejestracyjnej od innego pojazdu przyznał się 39-latek. Prokurator zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru.

Teraz za swoje czyny będzie odpowiadał przed sądem. Z pewnością za swoje nieodpowiedzialne zachowanie czekają go surowe konsekwencje.

Policja przypomina, że 1 października 2023 r. weszły w życie przepisy, które znajdują się w kodeksie karnym i dotyczą zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu lub nieuprawnionego jej używania.

Art. 306c kk

§ 1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.

dl

Powrót na górę strony