Aktualności

O historii Policji i promocji zawodu policjanta w Muzeum Regionalnym w Brzozowie z młodzieżą ze szkół średnich

Data publikacji 20.12.2023

Wczoraj odbyło się spotkanie popularnonaukowe z młodzieżą ze szkół średnich z Brzozowa pn. „Policja w służbie Niepodległej”. Po wykładzie historycznym młodzież mogła zapoznać się z wystawą poświęconą Policji Państwowej w czasie II Rzeczpospolitej Polskiej. Była to również okazja do promocji zawodu policjanta wśród przyszłych maturzystów.

Blisko 70 uczniów odpowiedziało na zaproszenie Muzeum Regionalnego im. A. Fastnachta w Brzozowie i wzięło udział w spotkaniu o charakterze popularnonaukowym, organizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Brzozowie. Młodzież dwóch klas o profilu mundurowym z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie mogła, wysłuchać i zapoznać się z historią powstania oraz organizacją Policji Państwowej w okresie międzywojennym na obszarze II Rzeczpospolitej. Wykład na ten temat wygłosił kom. dr Marcin Dziubak z Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Funkcjonariusz, w ciekawy sposób przedstawił historyczny zarys Policji, podkreślając znaczenie pracy funkcjonariuszy w okresie przedwojnia na terenie powiatu brzozowskiego. Młodzież mogła również zobaczyć wierną reprodukcję munduru policyjnego obowiązującego w 1936 roku, replikę szabli oraz oryginalny bagnet, które były w ówczesnym czasie na wyposażeniu funkcjonariuszy.

Po wykładzie zaprezentowane zostało współczesne umundurowanie galowe policjantów w dwóch obowiązujących wzorach. Kom. dr Marcin Dziubak nawiązał do tradycji historii i nowego wzoru munduru policyjnego ukazując wspólne cechy i powiązania z Policją z przedwojnia.

Na koniec spotkania asp. Tomasz Hałka z brzozowskiej komendy promował zawód policjanta, mówił o tym jak zostać funkcjonariuszem. To zderzenie dzisiejszych czasów przeplótł z historią z przedwojnia ukazując tym samym, że walka z przestępczością to zadanie jakie przyświeca Policji niezależnie od czasu, w jakim przychodzi żyć społeczności powiatu brzozowskiego.

Do tego spotkania z uczniami doszło dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum Regionalnego im. A. Fastnachta w Brzozowie Jerzego Ferdynanda Adamskiego.

Wystawa, z którą mogła zapoznać się młodzież powstała dzięki pracownikom Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie oraz wsparciu Muzeum Regionalnego im. A. Fastnachta w Brzozowie przy honorowym patronacie Starosty Brzozowskiego Zdzisława Szmyda.

TH

Film Z młodzieżą o historii Policji

Opis filmu: Z młodzieżą o historii Policji

Pobierz plik Z młodzieżą o historii Policji (format mp4 - rozmiar 4.04 MB)

Powrót na górę strony