Aktualności

Czujnik czadu zaalarmował na czas

Data publikacji 03.01.2024

Czujnik tlenku węgla może uratować życie. Dzięki temu urządzeniu, kobieta wezwała odpowiednie służby, a rodzina na czas opuściła mieszkanie. Kobieta z trójką dzieci trafiła na obserwację do szpitala. Na szczęście ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Do zdarzenia doszło w niedzielę przed godz. 21. Dyżurny jarosławskiej jednostki otrzymał zgłoszenie, że w jednym z mieszkań na terenie miasta, włączył się czujnik czadu, a troje dzieci, które przebywały w pomieszczeniach źle się poczuły.

Na miejscu policjanci ustalili, że w mieszkaniu włączył się czujnik czadu. Kobieta natychmiast wywietrzyła całe mieszkanie, otwierając okna. Ponieważ jej trójka dzieci zaczęła skarżyć się na złe samopoczucie, zaalarmowała służby. Kobieta wraz z dziećmi została przewieziona na obserwację do szpitala. Ich życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Strażacy, którzy przyjechali na miejsce, wykryli w mieszkaniu, przy pomocy urządzeń pomiarowych, podwyższone stężenie tlenku węgla, wynikające najprawdopodobniej z nieszczelności piecyka gazowego.

W tym przypadku domowy czujnik tlenku węgla uratował zdrowie i być może nawet życie domowników.

Przypominamy, ze w związku z trwającym sezonem grzewczym obowiązkowe są okresowe przeglądy urządzeń grzewczych, instalacji gazowej i elektrycznej oraz kontrole przewodów wentylacyjnych i czyszczenie przewodów kominowych.

Tlenek węgla jest szczególnie niebezpieczny bo jest niewidoczny i bezwonny. Człowiek nie jest w stanie stwierdzić jego obecności w pomieszczeniu, może to zrobić jedynie urządzenie.

 

Powrót na górę strony