Aktualności

Nowy „funkcjonariusz” w szeregach jasielskiej Policji

Sadiko - takie imię nosi owczarek niemiecki, który niedawno trafił do Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. Ten, niespełna półtoraroczny owczarek niemiecki, będzie pomagał przy poszukiwaniach osób zaginionych, zabezpieczaniu imprez sportowych, będzie także wspierał funkcjonariuszy podczas codziennej służby patrolowej.

W Polskiej Policji obecnie służy kilkaset psów służbowych. Są one wyszkolone do wykonywania różnego rodzaju zadań. Potrafią tropić, patrolować, wyszukiwać narkotyki, ludzkie zwłoki czy materiały wybuchowe. Są także wykorzystywane w działaniach kontrterrorystów oraz przy zatrzymywaniu osób.

Najliczniejszą grupę psów służbowych w Policji stanowią psy patrolowo-tropiące. Do tej kategorii zalicza się nasz Sadiko. Jest to półtoraroczny owczarek niemiecki o wilczastym umaszczeniu. Czworonóg trafił pod opiekę sierż. Kamila Skickiego pełniącego służbę w Referacie Patrolowo-Interwencyjnym Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. Sadiko wraz ze swoim opiekunem, przebywa obecnie na kilkumiesięcznym szkoleniu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

W trakcie pobytu w ośrodku szkoleniowym, zarówno przewodnik jak i jego podopieczny będą musieli się wiele nauczyć, stworzyć silną więź i nić porozumienia.

Szkolenie ma na celu naukę posłuszeństwa, współdziałanie z przewodnikiem, jego obronę przed napastnikami oraz pościg za osobą, którą należy zatrzymać. Owczarek nauczy się także tropienia po śladach ludzkich oraz pokonywania przeszkód terenowych.

Po zakończonym szkoleniu Sadiko będzie wykorzystywany do zabezpieczenia imprez masowych, zatrzymywania osób czy przeszukiwania terenu i obiektów, w celu odnalezienia zaginionych lub poszukiwanych. Wraz ze swoim przewodnikiem będzie dbał o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu jasielskiego.

Zakup psa służbowego był możliwy dzięki funduszom pozyskanym z Urzędu Miejskiego w Kołaczycach oraz z Urzędu Gminy Nowy Żmigród.

dl

  • fot: KPP Jasło
  • fot: KPP Jasło
  • fot: KPP Jasło
  • fot: KPP Jasło
Powrót na górę strony