Aktualności

Dzień Babci i Dzień Dziadka - życzenia od dzieci i podkarpackich policjantów

Data publikacji 22.01.2024

Kochana Babciu, Drogi Dziadku, z okazji Waszego Święta składamy serdeczne życzenia, przede wszystkim zdrowia i szczęścia. Dziękujemy za przekazywane nam bezcenne życiowe doświadczenie i Wasze dobre serca. Niestety, właśnie tą dobroć często wykorzystują oszuści. Dlatego radzimy i przypominamy co zrobić, by nie dać się oszukać.

Dzień Babci i Dzień Dziadka to szczególne święta, o których nie zapominają zarówno dzieci, jak i dorośli. Często ich dobre serce i chęć niesienia pomocy wykorzystują przestępcy. Wielu seniorów nie daje się oszukać, jednak znaczna część starszych osób wciąż pada ofiarą przestępców. Dlatego oprócz pięknych życzeń i prezentów, podczas rodzinnych spotkań warto wspomnieć im o zagrożeniach, na jakie najczęściej są narażeni. Czujność i wiedza o sposobach działania oszustów pozwolą osobom starszym uchronić się przed utratą pieniędzy.

Uczulajmy swoje babcie i swoich dziadków, aby pod żadnym pozorem nie przekazywali pieniędzy osobom obcym. Nie ma znaczenia, za kogo oszuści się podają. Seniorze, kiedy w słuchawce słyszysz osobę, która podaje się za krewnego, policjanta czy prokuratora i prosi o pieniądze, to pod żadnym pozorem ich nie przekazuj.

Oszuści do realizacji swoich przestępczych planów, bezwzględnie wykorzystają życzliwość i empatię seniorów. Często starają się wywierać na potencjalnych ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji.

W trosce o bezpieczeństwo seniorów, podkarpacka Policja realizuje program profilaktyczny pod nazwą „Bezpieczny Senior”, wdrożony i koordynowany przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. W ramach przedsięwzięcia realizowanych jest szereg działań, m.in. prelekcji, warsztatów, audycji i publikacji, których celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób starszych.

Zapraszamy do obejrzenia spotu filmowego, w którym prawdziwe wnuczęta i prawdziwi policjanci przestrzegają przed oszustami i informują, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo. Film jest autorskim projektem policjantów z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, zrealizowany został we współpracy z Wydziałem Komunikacji Społecznej tutejszej komendy.

Film babcia_i_dziadek_v6_12_01_23_-_MALE.mp4

Opis filmu: Tekst wierszyka jaki mówią dzieci: Kochana Babciu! Kochany Dziadku! Przypominamy nie tylko od święta. To dla nas ważne, więc nie bez przypadku, O czym każda wnuczka i wnuczek pamięta: Słyszycie głos obcy w słuchawce telefonu, Spytajcie o imię, nie wierzcie w brednie. To może być oszust, który bez pardonu, Nastraszy, okłamie, oszczędności weźmie. Wie każde dziecko: obcym nie ufamy, Prawdziwy policjant o kasę nie pyta. Nie dajcie się nabrać, dobrą radę mamy: Odłóżcie słuchawkę, niech bandyta zmyka! Jeśli Was niepokoi, dzwoni bez wytchnienia, Nieustannie, wiele razy, nawet kilkanaście, Wybierzcie jak najszybciej, bez zastanowienia Numer jeden jeden dwa, czyli sto dwanaście! Gdy się w domu pojawi podejrzany fachowiec, Ktoś szuka usterki, sprzedaje za grosze, Nie wpuszczaj od razu i w progu drzwi powiedz: Przepraszam, nie znam Pana – dokument poproszę! Sto lat Wam życzymy, zdrowia i uśmiechu! Nie chcielibyśmy, żeby Was ktoś zranił. Bądźcie ostrożni, żyjcie bez pośpiechu, Zawsze bezpieczni, Dziadkowie Kochani ! POLICJANTKA: Drogi Seniorze! Posłuchaj rad prawdziwych wnuczków i prawdziwych policjantów. Oszuści są przebiegli. Podając się za krewnych, funkcjonariuszy Policji, prokuratorów, pracowników urzędów, banków lub służby zdrowia, próbują wmówić starszym ludziom, że doszło do wypadku, że prowadzą ważne czynności służbowe lub że ktoś z Twoich bliskich jest w potrzebie. Jeśli żądają przekazania pieniędzy, przerwij rozmowę i powiadom Policję. Pamiętaj, Policja nigdy nie żąda przelania na konto lub przekazania pieniędzy. Przedstawiciel urzędu lub instytucji powinien na Twoje żądanie okazać dokument. Bądź ostrożny, gdy ktoś obcy pod jakimkolwiek pozorem chce wejść do Twojego domu. Nie udostępniaj swoich danych czy numeru konta bankowego osobom nieznajomym. W razie wątpliwości zadzwoń na numer 112. LEKTOR: Policja otrzymuje szereg zgłoszeń o oszustwach i kradzieżach na szkodę osób starszych . Policjanci przestrzegają przed działaniem przestępców, których celem jest wyłudzenie pieniędzy, często oszczędności całego życia. Bądźmy przezorni, wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo seniorów.

Pobierz plik babcia_i_dziadek_v6_12_01_23_-_MALE.mp4 (format mp4 - rozmiar 40.96 MB)

Powrót na górę strony