Aktualności

Od milicji do policji, służby dla społeczeństwa

Data publikacji 13.12.2006

"Policja na usługach społeczeństwa. Transformacja, czyli droga od milicji na usługach totalitaryzmu do nowoczesnej policji" - tak brzmi temat warsztatów dziennikarskich, w których bierze udział grupa dziennikarzy z Ukrainy.

"Policja na usługach społeczeństwa. Transformacja, czyli droga od milicji na usługach totalitaryzmu do nowoczesnej policji" - tak brzmi temat warsztatów dziennikarskich, w których bierze udział grupa dziennikarzy z Ukrainy.

Organizatorem spotkania jest Fundacja Partnerstwo na Rzecz Demokracji, a gospodarzem Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

Oto tematy, wokół których toczą się dyskusje:

  • Jak wyglądała droga do prawdy i wolności w środowisku milicjantów?
  • Jak wyglądała reforma milicji? Jak przekształcono ją w policję?
  • Jaka jest dziś kondycja policji?
  • Jakie są największe wyzwania polskiej policji?
  • Jakie problemy muszą rozwiązać policjanci, by działać skutecznie?

 



Nasi goście rozmawaili dziś z szefem podkarpackiej policji, nadinspektorem Dariuszem Bielem, wicewojewodą podkarpackim doktorem Dariuszem Iwaneczko i doktorem Eugeniuszem Moczukiem, socjologiem z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który regularnie prowadzi badania dotyczące miejsca policji w społeczeństwie.

Dziennikarze z Ukrainy poznali zadania Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji (przedstawił je nadkomisarz Władysław Socha, naczelnik Zarządu II BSW KGP), a po południu zwiedzili pracownie Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie. Spotkanie moderował szef tej placówki, młodszy inspektor Andrzej Bodzioch, a radą służyli eksperci kryminalistyki.

Wieczorem poznali zalety monitoringu telewizyjnego miasta Rzeszowa. Ich przewodnikiem po korzyściach płynących z tego systemu był komendant miejski policji w Rzeszowie, inspektor Janusz Kawalec.

 

 




Wtorek to wizyta w podrzeszowskim Zaczerniu, gdzie stacjonuje Oddział Prewencji Policji i Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny. Nasi goście zapoznali się z zadaniami obu tych jednostek, obejrzeli też profesjonalny pokaz sprawności policjantów.



Antyterroryści demonstrowali zasadzkę i zatrzymanie porywaczy, a policjanci Oddziału Prewencji Policji przywracanie porządku zakłóconego przez nielegalne zgromadzenie.



Dziennikarze obejrzeli też pokaz pilotażu policyjnego śmigłowca i pracę patrolu konnego.



O specyfice pracy jednostek, które stacjonują w Zaczerniu, opowiadali:

  • inspektor Antoni Inglot, dowódca Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie,
  • młodszy inspektor Zdzisław Nowosiadły, dowódca Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Rzeszowie,
  • podinspektor Zbigniew Sowa, naczelnik Sztabu Policji KWP w Rzeszowie i
  • młodszy aspirant Edward Siek, kierownik Sekcji Lotnictwa Policyjnego KWP w Rzeszowie.

O pracy i zadaniach policyjnego psychologa mówiła nadkomisarz Sylwia Puchalik z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
 




Środa była ostatnim dniem warsztatów. Dziennikarze zwiedzili Komendę Powiatową Policji w Ropczycach i w ten spoósb zapoznali się z codzienną pracą terenowej jednostki polskiej policji. Wzięli udział w kolejnych panelach dyskusyjnych - o przestępczości nieletnich i zadaniach policji ruchu drogowego. Pomocą dziennikarzom służyli:

  • inspektor dr Wiesław Czuba, komendant powiatowy policji w Ropczycach,
  • komisarz Alina Pieniążek, specjalista d/s nieletnich z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie,
  • nadkomisarz Waldemar Pieniowski, specjalista z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Rzeszowie,

Dziennikarze wzięli udział w patrolach policji drogowej. Dyskutowali też o współpracy służb prasowych ze środkami masowego przekazu. Dyskusję moderował młodszy inspektor Wiesław Dybaś, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie.

Obejrzyj zdjęcia!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Powrót na górę strony