Aktualności

Policja kupi trzy psy

Data publikacji 28.02.2011

Podkarpacka Policja kupi trzy psy, które będą służył w komendach powiatowych w Mielcu, Lubaczowie i Ustrzykach Dolnych Jeżeli twój pies ma predyspozycje, by służyć w szeregach Policji, przyjdź z nim na test.

Podkarpacka Policja kupi trzy psy, które będą służył w komendach powiatowych w Mielcu, Lubaczowie i Ustrzykach Dolnych Jeżeli twój pies ma predyspozycje, by służyć w szeregach Policji, przyjdź z nim na test.

Aby pies mógł służyć w garnizonie podkarpackim musi spełnić szereg wymogów, stąd też niezbędne jest przeprowadzenie różnego rodzaju testów.

 

Egzamin kwalifikacyjny i sprawdzenie cech użytkowych psów przewidzianych do zakupu odbędzie się 3 marca (czwartek) o godz. 10.00 na terenie Oddziału Prewencji Policji w Zaczerniu koło Rzeszowa. Tym razem Policja kupi trzy psy.

 


 

Jakie psy mają szanse?

Do służby w Policji przyjmuje się psy:

 

  • zdrowe 
  • w wieku od roku do dwóch lat 
  • o budowie i szacie zgodnie z wzorem rasy (preferowane owczarki niemieckie) 
  • o odpowiedniej kondycji psychicznej i fizycznej

 

Wadami dyskwalifikującymi psa w służbie policyjnej są m.in.:

 

  • wady psychiczne, choroby neurologiczne objawiające się m.in: (nadpobudliwością ruchową, otępiałością, innymi atypowymi reakcjami na bodźce zewnętrzne) 
  • wady budowy i postawy
  • wady i choroby układu kostno-stawowego (w tym dysplazja)
  • dysfunkcje ruchowe


Psy będą sprawdzane pod kątem predyspozycji do służby w policji. Sprawdzenie będzie miało charakter prób polowych w postaci: 

 

  • sprawdzenia reakcji psa na odgłos strzałów,
  • sprawdzenia pasji psa do aportowania różnych przedmiotów (gryzak, piłka) w terenie otwartym i w pomieszczeniach zamkniętych o śliskim podłożu, 
  • sprawdzenia czujności i popędu do samoobrony w terenie otwartym i w pomieszczeniu,
  • sprawdzenia ostrości i popędu do walki w trakcie ataku na przewodnika,
  • sprawdzenia umiejętności chwytania i gryzienia rękawa ochronnego,
  • sprawdzenia, czy nie występują reakcje lękowe w przypadku używania kija podczas markowanego ataku na psa.



Niepowodzenie przy choćby jednej z powyższych prób dyskwalifikuje psa.

Informacji w sprawie kwalifikacji psów udziela komisarz Tadeusz Szurlej z Wydziału Prewencji KWP Rzeszów, tel. 017-858-25-30.

 

 

W zakładce "Profilaktyka" znajdziesz więcej informacji o psach w służbie Policji - kliknij.

 

W październiku ubiegłego roku do policyjnej służby trafił Enzo - dwunastomiesięczny owczarek niemiecki. O tym jak zaczęła się jego przygoda z Policją przeczytasz tutaj.

  • Foto: Archiwum KWP
Powrót na górę strony