Policja kupi dwa konie
Podkarpacka Policja kupi konie. Do 28 października br. planowane są kwalifikacje i nabycie dwóch koni na potrzeby Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
Podkarpacka Policja kupi konie. Do 28 października br. planowane są kwalifikacje i nabycie dwóch koni na potrzeby Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
Do nabycia i szkolenia do służby w Policji kwalifikuje się konie w wieku od 3 do 6 lat, ras szlachetnych (z wyjątkiem pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej), maści zasadniczych – jednolitych, wałachy lub klacze, powyżej 165 cm w kłębie.
1) paszport,
2) aktualne zaświadczenie o szczepieniu przeciwko grypie i tężcowi,
3) aktualne zaświadczenie o odrobaczeniu.
O zakwalifikowaniu konia do nabycia i szkolenia do służby w Policji pod względem zdrowotnym decyduje lekarz weterynarii, wchodzący w skład komisji do nabycia koni.
W razie braku pełnych możliwości diagnostycznych określenia stanu zdrowotnego przez lekarza, podstawą dyskwalifikacji konia do nabycia i szkolenia do służby w Policji może być nawet uzasadnione podejrzenie występowania chorób i wad mogących wpłynąć na jego użytkowość, a w szczególności:
- szpatu stawu skokowego,
- wnętrostwa jedno i dwustronnego,
- widocznej kulawizny,
- nadmiernej pobudliwości i płochliwości,
- wzrostu poniżej 165 cm w kłębie,
- nieprawidłowego pokroju,
- kopyt ze zmianami poochwatowymi,
- grzybicy skóry,
- narowów i nałogów.
Wadami dyskwalifikującymi konia do nabycia i szkolenia do służby w Policji są „wady zwrotne” w postaci:
- łykowości,
- dychawicy świszczącej,
- wartogłowienia,
- przewlekłego schorzenia wewnętrznej części gałki ocznej powstałego na tle nieurazowym.
Konie będą sprawdzane pod kątem posiadanych cech użytkowych koniecznych do zakwalifikowania ich do służby w Policji. Próby polowe polegać będą na:
- zdolności stania w pozycji „stój” przez min. 5 minut
- umiejętności poruszania się w stępie
- umiejętności poruszania się kłusem
- umiejętności poruszania się galopem
- umiejętność cofania się o długość konia
- umiejętność prawidłowego reagowania na pomoce jeźdźca
- odporność na bodźce wizualne i dźwiękowe.
Próby, o których mowa w punktach 1-6 przeprowadzane będą na padoku, na koniu osiodłanym dosiadanym przez hodowcę lub policyjnego instruktora jeździectwa.
Zgłoszenia koni na kwalifikacje proszę kierować do Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie do podinsp. Witolda Urbana, tel. (017) 858 23 41 lub 510997049