"Majowy Weekend 2016"
Długi majowy weekend, to czas wypoczynku i jednocześnie wzmożonego ruchu na drogach. Policjanci dołożą wszelkich starań, by majówka była bezpieczna. Policyjne działania "Majowy Weekend 2016" zakończą się we wtorek 3 maja.
Długi majowy weekend, to czas wypoczynku i jednocześnie wzmożonego ruchu na drogach. Policjanci dołożą wszelkich starań, by majówka była bezpieczna. Policyjne działania "Majowy Weekend 2016" zakończą się we wtorek 3 maja.
Przez tych kilka dni może tłoczno zrobić się na drogach. Wiele osób zechce wyjechać, na choćby krótki wypoczynek. Większy ruch będzie z pewnością na drogach wiodących w Bieszczady, czy do miejscowości atrakcyjnych dla turystów. Wielu kierowców będzie też przejeżdżać tranzytem przez nasz region. Pamiętajmy, by zadbać o bezpieczeństwo swoje, swoich najbliższych, ale także osób, z którymi przyjdzie nam dzielić drogę.
Podczas majowych wyjazdów pamiętajmy o cierpliwości i życzliwości wobec innych użytkowników dróg. Nie nadużywajmy klaksonów, nie spychajmy z drogi. Pamiętajmy, że każdy, kto wsiada do samochodu, przed rozpoczęciem jazdy zapina pas bezpieczeństwa. I nie powinno mieć znaczenia to, czy jedzie na sąsiednią ulicę, czy w daleką podróż. Pasy ratują życie! Ta sama zasada musi dotyczyć dzieci - zawsze umieszczajmy je w foteliku albo specjalnej podstawce.
Na drogach więcej będzie samochodów, motocykli i rowerów. Pojawią się również mniej doświadczeni kierowcy, dlatego nad bezpieczeństwem podróżnych czuwać będą policjanci. Zadbają, aby ruch pojazdów odbywał się płynnie, a jeśli będzie taka potrzeba, będą ręcznie kierować ruchem. Szczególną uwagę funkcjonariusze zwracać będą na przypadki nieprawidłowego wyprzedzania i wymuszania pierwszeństwa przejazdu, ale również na stan trzeźwości kierowców.
Jednym z policyjnych priorytetów podczas majowego weekendu będzie walka z drogowymi piratami. Do służby skierowani zostaną m.in. policyjni motocykliści, radiowozy wyposażone w wideorejestratory, zarówno te oznakowane jak i nieoznakowane. W użyciu funkcjonariuszy będą ręczne mierniki prędkości. W miejscach szczególnie niebezpiecznych, kontrole prędkości będą ustawiane kaskadowo.
Jednocześnie przypominamy, że obowiązywać będą zakazy poruszania się po drogach samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów - 30 kwietnia i 2 maja w godzinach od 18.00 do 22.00, a 1 i 3 maja w godzinach od 8.00 do 22.00
Statystyka akcji "Majowy Weekend 2016"
| 29.04 | 30.04 | 1.05 | 2.05 | 3.05 | Razem | |
| Wypadki | 4 | 3 | 4 | 4 | 4 | 19 |
| Zabici | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| Ranni | 4 | 3 | 5 | 4 | 5 | 21 |
| Nietrzeźwi kierowcy | 19 | 9 | 22 | 17 | 10 | 77 |
Podsumowanie działań "Majowy Weekend"
|
Majowy Weekend 2014 (30.04 - 4.05) |
Majowy Weekend 2015 (30.04 - 3.05) |
Majowy Weekend 2016 (29.04 - 3.05) |
|
| Wypadki | 24 | 18 | 19 |
| Zabici | 0 | 0 | 1 |
| Ranni | 31 | 27 | 21 |
| Nietrzeźwi kierowcy | 96 | 85 | 77 |
