Aktualności

„Popołudnie z podkarpacką Policją” w rzeszowskim Muzeum Okręgowym

Data publikacji 26.06.2017

Wielu rzeszowian i nie tylko, odpowiedziało na nasze zaproszenie, by spędzić „Popołudnie z podkarpacką Policją”. Miejscem spotkania było Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Każdy miał okazję przyjrzeć się policyjnej służbie z bliska, zobaczyć nasze wyposażenie i sprzęt. Przygotowano też atrakcje dla pasjonatów historii - filmy i wystawy poświęcone Policji Państwowej okresu międzywojennego.

Nietypowe atrakcje czekały na każdego, kto wczoraj po południu zdecydował się przekroczyć bramę Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Już przy wejściu można było zobaczyć policjanta w historycznym umundurowaniu z okresu międzywojennego. Wewnątrz muzeum niespodzianek było jeszcze więcej. Każdy mógł porozmawiać z policjantami, zapytać o sprawy, które go interesują i z bliska obejrzeć policyjne wyposażenie i sprzęt. 

Kilkaset osób przyjęło nasze zaproszenie. Były rodziny z dziećmi, młodzież, byli też seniorzy. Każdy znalazł coś dla siebie. Można było wejść do radiowozu i usiąść na motocyklu. Policjanci z Oddziału Prewencji Policji pomagali, zwłaszcza najmłodszym, przymierzyć wyposażenie policjanta, który bierze udział w zabezpieczeniu imprezy.  Policyjni antyterroryści demonstrowali robota pirotechnicznego, wykorzystywanego przede wszystkim do podejmowania ładunków wybuchowych.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie przygotowali zabawy sprawnościowe. Dzieci mogły sprawdzić się na rowerowym torze przeszkód, a starsi przymierzyć alkogogle, których założenie symuluje stan nietrzeźwości. Do zdjęć cierpliwie pozowały policyjne konie i pies. 

Na muzealnym dziedzińcu eksperci z wydziału prewencji rozmawiali o profilaktyce, zwłaszcza tej przedwakacyjnej. Prezentowano też zasady działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która daje możliwość anonimowego zgłoszenia niebezpiecznych miejsc i zdarzeń. Dla dzieci przygotowano konkursy. Przy stoisku wydziału kadr i szkolenia mozna było dowiedzieć się, jak zostać policjantem. 

Kolejki ustawiały się do stolików, przy których pracowali eksperci laboratorium kryminalistycznego. Tworzyli portrety pamięciowe, zdejmowali odciski palców i dłoni, daktyloskopowali chętnych, a tych nie brakowało. 

Niezwykle ciekawym uzupełnieniem było przedstawienie służby w Policji Państwowej okresu międzywojennego. Zainteresowani historią mogli obejrzeć filmy o Policji Państwowej i losach funkcjonariuszy policji w okresie II wojny światowej, a także o powstaniu i działalności „policji kobiecej”. Zwiedzający mogli także obejrzeć wystawę przygotowaną przez Komendę Główną Policji, prezentującą funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy w okresie II wojny światowej jako Cichociemni walczyli z okupantem. 

Organizatorami pikniku była Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie i Muzeum Okręgowe w Rzeszowie.