Briefing poświęcony działaniom "Bezpieczne ferie 2018" - Aktualności - Policja Podkarpacka

Aktualności

Briefing poświęcony działaniom "Bezpieczne ferie 2018"

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zorganizowali dziś briefing, poświęcony podstawowym zasadach bezpieczeństwa podczas rozpoczynających się na Podkarpaciu ferii. Podczas spotkania poruszono przede wszystkim kwestie związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Funkcjonariusze podczas prowadzonych kontroli zwracać będą szczególną uwagę na autokary przewożące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

Dzisiaj na parkingu przy ul. Sokoła w Rzeszowie, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie spotkali się z przedstawicielami lokalnych mediów, aby porozmawiać o zasadach bezpieczeństwa podczas rozpoczynających się już jutro ferii zimowych.

Briefing to część akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Bezpieczna droga do celu”, której adresatami są przede wszystkim kierowcy oraz pasażerowie. Oni w najbliższych dniach będą uczestnikami wyjazdów zbiorowych i rodzinnych na zimowy wypoczynek.

Podkom. Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, mówił o tym, że policjanci podczas ferii skupią się na sprawdzaniu, jak kierowcy i pasażerowie wywiązują się z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa oraz w jaki sposób przewożone są dzieci. Każdorazowo sprawdzą jak przewożony jest bagaż np. sprzęt narciarski. Podkreślił również, że policjanci będą egzekwować przepisy dotyczące ograniczeń prędkości oraz reagować na wykroczenia popełniane przez pieszych oraz przez kierowców wobec pieszych. Funkcjonariusze sprawdzą również oświetlenie pojazdu, oznakowanie i wyposażenie.

Natomiast st. asp. Marcin Skoczylas zaznaczył, że szczególnym nadzorem objęte zostaną autokary, którymi dzieci wyruszą na ferie. Przypomiał, że funkcjonariusze realizujący działania oprócz stanu technicznego pojazdów, szczególną uwagę będą zwracali na stan trzeźwości kierowców. Przyjrzą się zapism tachografów, by sprawdzić jak przestrzegane są normy czasu kierowania i odpoczynku.

W przypadkach zaistnienia utrudnień w ruchu, policjanci będą przywracać płynności, organizować objazy i informować kierowców o utrudnieniach.

Funkcjonariusze zapewnili, że w ramach prowadzonych działań będzie możliwość przeprowadzenia kontroli stanu technicznego autokarów. W tym celu na terenie województwa podkarpackiego zostały wyznaczone punkty kontrolne. Jeden z takich punktów będzie znajdował się w Rzeszowie, na parkingu przy hali widowiskowo-sportowej na Podpromiu.

W ramach działań „Bezpieczne ferie 2018 ” policjanci będą prowadzić szereg przedsięwzięć mających na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas ferii zimowych. Już od jutra policjanci ruchu drogowego rozpoczynają działania, które potrwają do 25 lutego.