Aktualności

„Bezpieczeństwo na strzeżonych i niestrzeżonych przejazdach kolejowych” - policyjne działania

Od rana na terenie województwa podkarpackiego policjanci ruchu drogowego prowadzą działania ukierunkowane na podniesienie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych, a w szczególności na przejazdach niestrzeżonych. Dzisiaj w Miłocinie, w rejonie przejazdu kolejowego, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie spotkali się z przedstawicielami lokalnych mediów, aby porozmawiać o zasadach bezpieczeństwa.

Briefing to część działań kontrolno-prewencyjnych pn. „Bezpieczeństwo na strzeżonych i niestrzeżonych przejazdach kolejowych”. Podczas spotkania z dziennikarzami policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie podkom. Paweł Grześ i st. asp. Marcin Skoczylas mówili o założeniach ogólnopolskiej akcji. 

Podstawowym celem kampanii jest zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych na przejazdach kolejowych i w ich rejonie. Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei zwracają uwagę na właściwe zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych w rejonach skrzyżowań dróg i torów oraz przypominają przepisy dotyczące zasad poruszania się w takich miejscach.

W trakcie działań policjanci będą szczególnie reagować na te wykroczenia, które są głównymi przyczynami wypadków:

  • wyprzedzanie na przejazdach kolejowych lub bezpośrednio przed nimi,
  • niezatrzymanie pojazdu przed przejazdem kolejowym wynikające ze znaku „STOP”,
  • omijanie pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd kolejowy i wjechanie na pas jezdni przeznaczony dla przeciwnego kierunku ruchu,
  • naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór,
  • wjeżdżanie na przejazd kolejowy jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

W ubiegłym roku na niestrzeżonych przejazdach kolejowych na Podkarpaciu doszło do 3 wypadków. Dwie osoby zginęły i dwie zostały ranne.

Do pierwszego tragicznego wypadku doszło 16 marca 2017 roku w Krzemienicy w powiece łańcuckim, gdzie kierująca citroenem berlingo, wjechała na niestrzeżony przejazd kolejowy i zderzyła się z pociągiem. Pojazd został przepchnięty kilkaset metrów. Kobieta kierująca samochodem, w wyniku doznanych obrażeń, zginęła na miejscu. Więcej o tym wypadku tutaj.

Do kolejnego zdarzenia doszło pod koniec ubiegłego roku. 14 grudnia na niestrzeżonym przejedzie kolejowym w Grębowie w powiecie tarnobrzeskim, kierująca volkswagenem wjechała przed nadjeżdżający pociąg. Lokomotywa uderzyła w samochód i przepchnęła go około 160 metrów. Samochodem podróżowały dwie osoby, kobieta i mężczyzna. Ciężko rannej kobiety nie udało się uratować. Mężczyzna trafił do szpitala. Więcej o tym tutaj.

W ubiegłym roku na przejazdach kolejowych doszło do 29 kolizji. 

W tym roku funkcjonariusze odnotowali 3 kolizje na przejazdach kolejowych. Do jednej z nich doszło na początku lutego w Karkówce w powiecie stalowowolskim, gdzie spore szczęście miał kierujący toyotą. Mężczyzna zatrzymał się zbyt blisko torów kolejowych i przejeżdżający pociąg pośpieszny zerwał mu zderzak. Na szczęście ani kierowca toyoty, ani nikt z osób jadących pociągiem nie odniósł obrażeń. Więcej o tym zdarzeniu tutaj.

Niestosowanie się do znaków w rejonie przejazdów kolejowych, to główna przyczyna wypadków na torach. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejazdów kolejowych oraz bezwzględne stosowanie się do znaków drogowych.

 

 

Powrót na górę strony