Uczniowie „klas policyjnych” z wizytą w komendzie wojewódzkiej - Aktualności - Policja Podkarpacka

Aktualności

Uczniowie „klas policyjnych” z wizytą w komendzie wojewódzkiej

Data publikacji 04.10.2018

Młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie oraz Liceum Ogólnokształcącego w Tyczynie, odwiedziła wczoraj Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie. Młodzi ludzie mieli okazję porozmawiać z policjantami na temat, odpowiedzialności karnej, cyberprzemocy oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Uczniowie Zespołu Szkół w Rzeszowie i Tyczynie, którzy kształcą się na profilu prawno-policyjnym, odwiedzili wczoraj Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie. Spotkali się z policjantami - prewencji, ruchu drogowego oraz wydziału kadr i szkolenia.

O odpowiedzialności prawnej nieletnich i cyberprzemocy mówiła podinsp. Alina Pieniążek z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie. Przedstawiła najczęściej popełniane przez młodych ludzi przestępstwa oraz konsekwencje prawne, jakie mogą ponieść za swoje czyny. Uświadamiała, że  wyzywanie, straszenie, poniżanie innych osób w internecie lub przy użyciu telefonu, jest jedną z form przemocy. Podkreślała, że robienie komuś zdjęć, filmów bez jego zgody, a następnie publikowanie ich w internecie, może być bezprawne. Zdjęcia, które obrażają, ośmieszają, a nawet poniżają, są jedną z form przemocy, która może mieć poważne konsekwencję nie tylko prawne.

Komisarz Paweł Grześ z wydziału ruchu drogowego rozmawiał z nimi o bezpieczeństwie. Podkreślał, że brawura i przecenianie swoich możliwości, niejednokrotnie prowadzi do tragicznych w skutkach następstw. Funkcjonariusz mówił młodzieży, że w dużej mierze oni sami są odpowiedzialni za własne bezpieczeństwo. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, szybko zapadający zmrok powodują, że jako piesi stajemy się niewidoczni dla innych uczestników ruchu drogowego, dlatego podkreślał, jak ważne jest, aby pamiętać o elementach odblaskowych i stosowaniu się do obowiązujących przepisów.  

O tym jak wygląda rekrutacja i jak można zostać policjantem mówił podinsp. Paweł Adamczyk z Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.    

Koordynatorem wczorajszego spotkania była sierż. szt. Monika Skawińska – Berkowicz z wydziału komunikacji społecznej.