Dzień Bezpiecznego Internetu z udziałem policjantów - Aktualności - Policja Podkarpacka

Aktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu z udziałem policjantów

Data publikacji 05.02.2019

Funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Rzeszowie. Głównym tematem spotkania była cyberprzemoc i ogólnie pojęte bezpieczeństwo w sieci.

W związku z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu, podinsp. Alina Pieniążek i mł. asp. Jerzy Ossoliński z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, przeprowadzili wczoraj w Szkole Podstawowej nr 6 w Rzeszowie prelekcje, w których udział wzięli uczniowie klas IV – VIII. Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się, jak bezpiecznie korzystać z Internetu, na czym polega zjawisko cyberprzemocy, a także w jaki sposób unikać tego typu zagrożeń. Prowadzący przedstawili również konsekwencje prawne czynów karalnych oraz przejawów demoralizacji, do których dochodzi w sieci. Uczniowie uzyskali wskazówki, gdzie mogą zwrócić się o pomoc w sytuacji, kiedy staną się ofiarą cyberprzemocy. Wystąpieniu policjantów towarzyszyła wystawa prac plastycznych przygotowanych przez dzieci i młodzież. Po prelekcjach uczniowie wzięli udział w zorganizowanym przez szkołę konkursie, którego tematem przewodnim było bezpieczne korzystanie z sieci.

Prelekcje w rzeszowskiej szkole są częścią działań realizowanych przez podkarpacką Policję w ramach obchodzonego na całym świecie Dnia Bezpiecznego Internetu. W bieżącym roku obchodzony jest on 5 lutego. Został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet". Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK, odpowiedzialne za realizację programu "Safer Internet" w naszym kraju. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami DBI w bieżącym roku są także Facebook Polska oraz Google Polska. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Co roku organizatorzy zachęcają inne podmioty do realizowania w miesiącu lutym lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

Źródło: Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie