Aktualności

Wojewódzka inauguracja kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”

Data publikacji 02.04.2019

Dzisiaj zainaugurowano ogólnopolską kampanię "Narkotyki i dopalacze zabijają", która organizowana jest przez MSWiA w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”. O szczegółach tej inicjatywy mówiono podczas konferencji zorganizowanej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim z udziałem wojewody, kuratora oświaty i przedstawicieli Policji. Założenia akcji pod hasłem „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” zaprezentowano też podczas spotkania policjantów z KWP w Rzeszowie z uczniami Zespołu Szkół w Tyczynie.

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się dziś konferencja prasowa, podczas której mówiono o szczegółach kampanii "Narkotyki i dopalacze zabijają". W spotkaniu z mediami brali udział: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch i I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Zbigniew Sowa.

"Policja prowadzi działania profilaktyczne w szerokim zakresie, ale zagrożenia związane z narkotykami i dopalaczami są dla na szczególnie ważne, dlatego nasza działalność w tym obszarze będzie jeszcze większa. Dziś w Zespole Szkół w Tyczynie rozpoczęliśmy cykl spotkań w ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabiją” i taka akcja będzie prowadzona we wszystkich powiatach w całym województwie. Chcemy dotrzeć nie tylko do młodych ludzi, ale też do rodziców, opiekunów, pedagogów" – powiedział inspektor Zbigniew Sowa.

Podinspektor Alina Pieniążek z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zaprezentowała profilaktyczną walizkę narkotykową, która zawiera substancje do złudzenia przypominające narkotyki oraz przedmioty służące do ich zażywania. Narzędzie, którym podkarpacka Policja dysponuje od jesieni 2017 r. służy do edukowania osób dorosłych, np. rodziców czy nauczycieli, aby zwiększyć ich czujność.

Podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch zapewniła, że kuratorium zaangażuje się w kampanię na wielu poziomach. "Będziemy szeroko propagować akcję wśród dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców. Partnerstwo gwarantuje jakość prowadzonych działań i za to – mając doświadczenia we współpracy z Policją – jesteśmy w stanie ręczyć" podkreśliła Małgorzata Rauch.  

Ogólnopolskie działania w ramach kampanii są zaplanowane do końca 2019 roku. Inicjatywa jest realizowana w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.  Więcej na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego

Wojewódzka inauguracja kampanii miała miejsce podczas spotkania z młodzieżą, ich nauczycielami i opiekunami. Policjanci Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie odwiedzili uczniów Zespołu Szkół w Tyczynie, by rozmawiać o zagrożeniach związanych z używaniem narkotyków i dopalaczy. Zajęcia prowadzili mł. asp. Jerzy Ossoliński i sierż. szt. Karolina Dykas. W spotkaniu uczestniczył również Naczelnik Wydziału Prewencji mł. insp. Piotr Kluz. Uczniom przekazano informacje dotyczące prawnych, społecznych, ale i zdrowotnych konsekwencji zażywania narkotyków i dopalaczy. W trakcie zajęć został przedstawiony spot filmowy nawiązujący treścią do tytułu kampanii oraz jej hasła przewodniego „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”. Uczestnicy spotkania otrzymali publikacje i plakaty.

Inauguracja kampanii pod nazwą  „Narkotyki i dopalacze zabijają” była również okazją do prezentacji filmu profilaktycznego poruszającego problem używania dopalaczy wśród młodzieży. Film został nakręcony przez uczniów Zespołu Szkół w Tyczynie, jest ich autorskim projektem. Powstał przy wsparciu Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie

W kampanię włączyły się także komendy miejskie i powiatowe:
KPP w Dębicy
KPP w Jaśle
KPP w Łańcucie
KPP w Mielcu
KPP w Nisku
KPP w Ropczycach

 

Oprac. MTR

Film Realizacja filmu: Zespół Szkół w Tyczynie przy współpracy KWP w Rzeszowie

Pobierz plik Realizacja filmu: Zespół Szkół w Tyczynie przy współpracy KWP w Rzeszowie (format mp4 - rozmiar 15.2 MB)

Powrót na górę strony