Aktualności

Ruszają policyjne działania "Bezpieczne wakacje 2019"

Data publikacji 18.06.2019

Jutro ostatni dzień szkoły, rozpoczynają się wakacje - czas wypoczynku i podróży. Z myślą o bezpieczeństwie wszystkich udających się na letni wypoczynek podkarpaccy policjanci, briefingiem z dziennikarzami, zapowiedzieli rozpoczęcie akcji "Bezpieczne wakacje 2019". Zaprezentowano też nowe narzędzie - wirtualną mapę, na której każdego dnia będą pojawiać się punkty, w miejscach, gdzie doszło do wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Przez najbliższe dwa miesiące wiele osób będzie podróżować podkarpackimi drogami w Bieszczady czy Beskid Niski. Wielu z nich, w drodze na miejsce wypoczynku, skorzysta z przejść granicznych znajdujących się w naszym województwie. Dla policjantów ruchu drogowego jest to okres wzmożonej pracy. Będą oni kontrolować autobusy wiozące dzieci na wakacyjny wypoczynek, sprawdzą stan techniczny autokarów, ich wyposażenie, a także dokumenty, które muszą mieć kierowcy. Skontrolują również trzeźwość kierowców.

O zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji - na drogach, nad wodą, podczas wypoczynku oraz charakterystyce policyjnych działań podczas akcji "Bezpieczne wakacje 2019", zgromadzonym na briefingu dziennikarzom, mówili nadkom. Marta Tabasz-Rygiel Rzecznik Prasowy, kom. Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego oraz podinsp. Alina Pieniążek z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Bezpieczeństwo na drogach

W trakcie wakacyjnych kontroli policjanci będą zwracać szczególną uwagę na:

 • trzeźwość kierujących;
 • stan techniczny pojazdów;
 • braki w wyposażeniu;
 • dobór miejsc postoju w czasie podróży;
 • dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze;
 • właściwy załadunek sprzętu wypoczynkowego oraz bagaży;
 • stan oznakowania pionowego i poziomego na jezdniach a także na inne nieprawidłowości związane z oznakowaniem dróg.

Na okres wakacji wyznaczono stałe punkty kontroli autokarów. Każdy może zgłosić potrzebę skontrolowania stanu technicznego pojazdu, uprawnień kierowcy oraz jego trzeźwości. Pełną listę punktów można znaleźć w załączniku poniżej.

Właśnie dziś, podczas spotkania z przedstawicielami mediów zaprezentowano wirtualną mapę, stworzoną na czas wakacji w Biurze Ruchu Drogowego KGP, na której każdego dnia będą zaznaczane miejsca, w których doszło do śmiertelnego wypadku. Czerwonymi punktami oznaczone zostaną miejsca, gdzie minionej doby w wypadku zginął człowiek. Następnego dnia, te punkty zmienią kolor na czarny, a nowe miejsca znów zostaną wskazane czerwonymi punktami. 

Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym każdego dnia będzie wyglądać inaczej. Zróbmy wszystko, by ta mapa nie stała się czarna (wizualizacja w załączniku).

Działania profilaktyczno-edukacyjne

Policjanci będą też odwiedzać miejsca letniego wypoczynku dzieci i młodzieży. W trakcie spotkań z młodymi ludźmi będą rozmawiać z nimi o tym co zrobić, by wakacje upłynęły radośnie i bezpiecznie. Zwrócą uwagę zarówno na kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale także zagrożenia, jakie mogą napotkać podczas letniego wypoczynku w mieście, na wsi, nad wodą czy w górach. Z pewnością wiele uwagi poświęcą na zagrożenia płynące z internetu, będą uczulać młodych ludzi, jak nie stać się ofiarą ani sprawcą cyberprzemocy. W wakacje młodzi ludzie mogą mieć łatwiejszy dostęp do używek, stąd policyjne działania "Alkohol - ograniczona dostępność" oraz "Narkotyki i dopalacze zabijają".

Więcej policjantów w Bieszczadach i nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Podkarpaccy policjanci zadbają także o bezpieczeństwo wypoczywających w naszym regionie. We wszystkie atrakcyjne turystycznie miejscowości regionu Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie wysyła dodatkowych policjantów. Więcej patroli pojawi się m.in.: nad Zalewem Solińskim, nad Jeziorem Tarnobrzeskim, na turystycznych szlakach Bieszczadów, przy kąpieliskach i rzekach, a więc wszędzie tam, gdzie lubimy odpoczywać.

W okresie wakacyjnym do 31 sierpnia działać będą sezonowy Posterunek Policji w Solinie i nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Policjanci, jak co roku będą czuwać nad bezpieczeństwem turystów zarówno tych, którzy wypoczywają na lądzie, jak i tych wypoczywających nad wodą.
 

 • Policjanci na briefingu z dziennikarzami
 • Policjanci na briefingu z dziennikarzami
 • Policjanci na briefingu z dziennikarzami
 • Policjanci na briefingu z dziennikarzami
 • Policjanci na briefingu z dziennikarzami
 • Policjanci na briefingu z dziennikarzami
 • Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym - wizualizacja za 2018 rok
 • Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym - wizualizacja za 2018 rok
 • Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym - wizualizacja za 2018 rok
Powrót na górę strony