Aktualności

Ponad 62 tysiące zgłoszeń podczas 3 lat funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 25.09.2019

Już od trzech lat mieszkańcy naszego województwa za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mogą zgłaszać zagrożenia, które w ich ocenie mają wpływ na bezpieczeństwo. Od początku funkcjonowania mapy, podkarpaccy policjanci odnotowali ponad 62 tysiące zgłoszeń. Wszystkie sygnały są weryfikowane, blisko połowa została potwierdzona.

20 września br. minęły trzy lata, odkąd funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Narzędzie to zostało wprowadzone, aby mieszkańcy naszego województwa mogli sami zgłaszać sytuacje, które w ich ocenie mają wpływ na bezpieczeństwo w lokalnym środowisku. Od czasu uruchomienia mapy, mieszkańcy Podkarpacia wskazali ponad 62 tysiące zagrożeń.

Z naszych analiz wynika, że w dalszym ciągu największą grupę stanowią zagrożenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów w ruchu drogowym czyli - przekraczanie dozwolonej prędkości – 24772, nieprawidłowe parkowanie – 12648 czy niewłaściwa infrastruktura drogowa - 3079. Drugą grupą najczęściej wskazywanych uciążliwości zalicza się między innymi spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych - 9545 oraz miejsca, gdzie grupuje się młodzież zagrożona demoralizacją - 1800.

Najwięcej, bo 12773 zgłoszeń odnotowano w Rzeszowie i na terenie powiatu rzeszowskiego. Na terenie powiatu łańcuckiego – 6290 oraz na terenie Przemyśla i powiatu przemyskiego -  5102.  Najmniej w powiatach: leżajskim - 843, leskim – 978 i strzyżowskim - 1053.

Policjanci sprawdzili wszystkie sygnały, do tej pory potwierdzono 20519, natomiast 29840 nie potwierdziło się. Obecnie 190 nowych zgłoszeń czeka na sprawdzenie.

Dodatkowo do aplikacji dodano nowe statusy - „potwierdzone wyeliminowane” oraz „żart lub pomyłka”. I tak, „potwierdzonych/wyeliminowanych” zgłoszeń jest 5637, natomiast z kategorii „żart lub pomyłka” odnotowano 6224. Dzięki modyfikacji, w przypadku potwierdzenia zagrożenia użytkownik będzie wiedział, czy naniesione przez niego zagrożenie zostało wyeliminowane.

Aktywność mieszkańców w tym zakresie pokazuje, jak ważne jest dla nich to, co dzieje się wokół nich. Nie są obojętni na łamanie prawa i sami wpływają na poprawę bezpieczeństwa w swojej najbliższej okolicy. Takie sygnały pozwalają Policji skutecznie walczyć z niewłaściwymi zjawiskami tam, gdzie występują i są najbardziej dokuczliwe.

Przypominamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby wezwania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.