Aktualności

Projekt EDWARD - policyjne działania na Podkarpaciu

Data publikacji 26.09.2019

26 września to Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. Policjanci z krajów europejskich prowadzą działania w ramach projektu EDWARD (z ang. European Day Without Road Death). W akcji biorą też udział policjanci z Podkarpacia.

Projekt EDWARD zapoczątkowany został w 2016 r. Jego ideą jest „wizja zero” - zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy. Działania odbywają się pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL.

W działaniach uczestniczą także policjanci z Podkarpacia. Dziś, na drodze krajowej nr 94 w Krasnem funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji prowadzili kontrole drogowe, podczas których sprawdzali stan trzeźwości kierujących, a także wyposażenie pojazdów i ich stan techniczny. Policjanci zdecydowanie reagowali na przypadki przekraczania prędkości. Podczas prowadzonych kontroli przestrzegali kierujących przed brawurą za kierownicą i przypominali o idei Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach.

W związku z prowadzonymi działaniami policjanci spotkali się też z przedstawicielami lokalnych mediów. Podczas specjalnego briefingu kom. Paweł Grześ i asp.szt. Marcin Skoczylas przedstawili założenia i cele projektu.

Od początku roku do wczoraj (do 25 września) na drogach województwa podkarpackiego doszło do 1074 wypadków, w których 110 osób zginęło, a 1242 zostało rannych. W tym samym okresie ubiegłego roku doszło do 1082 wypadków (84 poniosło śmierć, a 1300 doznało obrażeń).

Policjanci przypominają, że największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób, dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg, np. poprzez przekraczanie limitów prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu/narkotyków, niezapięte pasy bezpieczeństwa czy korzystanie w czasie jazdy z telefonu komórkowego. Jednak nie tylko kierowcy stwarzają niebezpieczne sytuacje. Wielu rowerzystów, czy pieszych również ignoruje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczynia się do powstawania kolizji, czy wypadków.

 

  • Policyjne działania EDWARD na Podkarpaciu
  • Policyjne działania EDWARD na Podkarpaciu
  • Policyjne działania EDWARD na Podkarpaciu
  • Policyjne działania EDWARD na Podkarpaciu
  • Policyjne działania EDWARD na Podkarpaciu
  • Policyjne działania EDWARD na Podkarpaciu
Powrót na górę strony