Aktualności

Road Safety Days - działania policjantów ruchu drogowego na Podkarpaciu

Data publikacji 18.09.2020

W dniach od 16 do 22 września 2020 r., podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności, we wszystkich europejskich krajach prowadzona jest akcja pod nazwą ROAD SAFETY DAYS (Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego). W działaniach tych biorą udział także policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Ten projekt powstał w 2016 r. Wcześniej znany był pod nazwą EDWARD. Dziś to akcja Road Safety Days, której ideą jest WIZJA ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.

Dziś, na drodze krajowej nr 94 w Krasnem, funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji prowadzili kontrole drogowe, podczas których sprawdzali stan trzeźwości kierujących, a także wyposażenie pojazdów i ich stan techniczny. Policjanci reagowali na przypadki przekraczania prędkości, bo to wciąż jedna z głównych przyczyn wypadków. Podczas prowadzonych kontroli przestrzegali kierujących przed brawurą za kierownicą i przypominali o idei Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach.

W związku z prowadzonymi działaniami, policjanci i funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego spotkali się z przedstawicielami lokalnych mediów. Podczas specjalnego briefingu, kom. Paweł Grześ, asp.szt. Marcin Skoczylas z Wydziału Ruchu Drogowego KWP oraz Paweł Helmrich z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu w Rzeszowie przedstawili założenia i cele projektu.

Od początku roku do wczoraj (do 17 września) na drogach województwa podkarpackiego doszło do 868 wypadków, w których 80 osób zginęło, a 928 zostało rannych. W tym samym okresie ubiegłego roku doszło do 1033 wypadków (108 poniosło śmierć, a 1196 doznało obrażeń).

Policjanci przypominają, że największy wpływ na bezpieczeństwo mają sami użytkownicy dróg. To przede wszystkim kierowcy, których zachowanie, mniej lub bardziej świadome, powoduje zagrożenie zdrowia i życia, chociażby przez jazdę z nadmierną prędkością, kierowanie pod wpływem alkoholu czy narkotyków, niezapięte pasy bezpieczeństwa czy korzystanie w czasie jazdy z telefonu komórkowego. Niestety też wielu motocyklistów, rowerzystów i pieszych  ignoruje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczynia się do powstawania kolizji czy wypadków.

Powrót na górę strony