Współpraca z instytucjami pozarządowymi i szkołami

Licealiści zwiedzali Izbę Pamięci w Krośnie

Data publikacji 19.05.2017

Komenda Miejska Policji w Krośnie gościła licealistów z Tyczyna. Wizytacja Podkarpackiej Izby Pamięci Służb Policyjnych stanowiła istotny element przygotowań uczniów do projektu, w który aktywnie włączyła się Komenda Główna Policji oraz Instytut Pamięci Narodowej.

„Policjanci w służbie historii” to temat przedsięwzięcia realizowanego przez Komendę Główną Policji oraz Instytut Pamięci Narodowej. Celem projektu jest zainteresowanie młodzieży historią Policji Państwowej z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz II wojny światowej. 

Reprezentację województwa podkarpackiego w tym projekcie stanowią uczniowie Zespołu Szkół w Tyczynie. W progach krośnieńskiej jednostki licealistów powitał I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie kom. Krzysztof Łopuszański. W rolę przewodnika po Izbie Pamięci wcieliła się mł. asp. Beata Raus, która jako przedstawicielka krośnieńskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej, udzieliła młodzieży „żywej lekcji historii”.

Uczniowie oglądali eksponaty związane z funkcjonowaniem służb policyjnych w Polsce od okresu międzywojennego, aż po czasy współczesne. Wśród zgromadzonych zbiorów znalazły się m.in. dokumenty związane z rekrutacją do służby w Policji Państwowej II RP, raporty policjantów, sprawozdania z przebiegu służby, świadectwa ukończenia wyszkolenia zawodowego, rozkazy personalne, instrukcje służbowe, akty prawne, publikacje i czasopisma policyjne.

Nowe doświadczenia, które tyczyńscy licealiści zdobyli zwiedzając Izbę Pamięci zostaną przez nich wykorzystane w realizowanym projekcie historycznym. A jest o co walczyć, gdyż dla zwycięzców konkursu przewidziano udział w wyjazdowym seminarium edukacyjnym na terenie dawnych Kresów Rzeczypospolitej.

 

Powrót na górę strony