Specjalności kryminalistyczne

Badania antroposkopijne

Grafika - antroposkopia

Zakres badań:

  • odtwarzanie wyglądu osób na podstawie opisu słownego,
  • odtwarzanie wyglądu przedmiotów na podstawie opisu słownego.

Pracownia Badań Antroposkopijnych zajmuje się odtwarzaniem wyglądu osób i rzeczy na podstawie opisu słownego, czyli mówiąc potocznie wykonywaniem portretów pamięciowych. Portret pamięciowy jest to opis zewnętrznych cech człowieka, przede wszystkim twarzy, na podstawie opisu słownego. Portret taki może mieć formę rysunku odręcznego, składanej formy graficznej, fotograficznej lub też grafiki uzyskanej przy pomocy komputera. 

Na przestrzeni dziejów ukształtowało się wiele typów i konwencji wykonywanych portretów. Portret obrazowy powstający na podstawie przekazu słownego osoby jest przełożeniem śladu pamięciowego, obrazu wyjętego ze świadomości człowieka na formę graficzną. Pamięć ludzka jest zjawiskiem złożonym, polegającym na tworzeniu, przechowywaniu, przywoływaniu i interpretacji śladów pamięciowych. Wraz z upływem czasu obraz w świadomości człowieka może ulec zniekształceniu i zatarciu. Dlatego ważne jest, aby odtworzyć wizerunek osoby poszukiwanej jak najszybciej po zdarzeniu i jak najlepiej. 

Sam proces odtworzenia osoby portretowanej jest wynikiem złożonej pracy dwóch osób: świadka prawidłowo przekazującego zapamiętane szczegóły twarzy oraz specjalisty potrafiącego przełożyć słowo mówione na obrazowe.

Aby uprawdopodobnić portret pamięciowy do jakiejkolwiek osoby muszą być odpowiednio opisane charakterystyczne cechy wyglądu człowieka, poprzez oczy, nos, cerę, fryzurę, brwi czy zarost, aż do zmarszczek, znamion czy blizn. Proces odpowiedniego zapamiętania i przekazania tych informacji uzależniony jest od wielu czynników, takich jak np. czas i miejsce obserwacji, zaangażowanie świadka, zdolności postrzegania, przekazywania, umiejętności przekazania widzianych cech. Ekspert zaś powinien posiadać odpowiednie cechy osobowości, zdolności i specjalistyczne przygotowanie.

Prawidłowy opis cech zewnętrznych człowieka pozwala nieraz na dokładne ustalenie wyglądu osoby podejrzanej, ułatwia jej poszukiwanie i pozwala ją rozpoznać w większym skupisku ludzi. Umożliwia typowanie i zawężenie grupy osób podejrzewanych. 

  • Pracownia antroposkopii
  • Przykładowy portret pamięciowy
    Przykładowy portret pamięciowy
  • Przykładowy portret pamięciowy
    Przykładowy portret pamięciowy
Powrót na górę strony