Wydarzenia

Aktywność mieszkańców korzystających z Krajowej Mapy zagrożeń bezpieczeństwa

Data publikacji 16.01.2021

Zgłaszanie zagrożeń mających wpływ na poziom poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, stanowi podstawę funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W minionym roku krośnieńscy policjanci otrzymali ponad pół tysiąca zgłoszeń za pośrednictwem tego interaktywnego narzędzia.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest nowoczesnym narzędziem umożliwiającym aktywne współdziałanie mieszkańców w procesie kształtowania przyjaznych i bezpiecznych przestrzeni w swoim najbliższym otoczeniu. Obsługa mapy jest bardzo prosta.

Wystarczy wejść na stronę internetową Podkarpackiej Policji i kliknąć w zakładkę Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Znajdują się tam wskazówki dotyczące funkcjonowania aplikacji, odnośniki do KMZB oraz dane statystyczne. Bardzo ważne, aby spokojnie i z uwagą zapoznać się z regulaminem. Po jego zatwierdzeniu można rozpocząć korzystanie z aplikacji.

Nanosząc zagrożenie przekazujemy policjantom informacje o niepokojących nas zjawiskach. Policja ma 3 dni na podjęcie zgłoszenia i 7 dni na jego weryfikację. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do skutecznego usunięcia wskazanego zagrożenia.

W 2020 roku mieszkańcy Krosna i powiatu wskazali łącznie 594 zagrożenia, które w ich ocenie miały istotny wpływ na poziom bezpieczeństwa w ujęciu lokalnym. Najczęściej zgłaszane nieprawidłowości dotyczyły parkowania pojazdów, przekraczania dozwolonej prędkości przez kierujących, spożywania alkoholu w miejscach zabronionych oraz niewłaściwej infrastruktury drogowej.

Każde nasienione zagrożenie zostało zweryfkiowane. Pamiętajmy jednak, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

 

Powrót na górę strony