Uważajmy na internetowych oszustów
Trwająca pandemia sprzyja zwiększonej aktywności oszustów w sieci. Przestępcy przy wykorzystaniu narzędzi internetowych włamują się na konta użytkowników portali społecznościowych, wyłudzają pieniądze, instalują złośliwe oprogramowanie oraz rozpowszechniają nieprawdziwe informacje związane z pandemią.
Policjanci przestrzegają przed oszustami, którzy wykorzystując trwającą pandemię koronawirusa, wykazują coraz większą aktywność w sieci. W katalogu działań przestępców można wyodrębnić trzy zasadnicze metody:
- podrobione strony internetowe, platformy handlu elektronicznego, konta w mediach społecznościowych, fałszywe wiadomości e-mail oferujące maski ochronne na twarz i maski chirurgiczne;
- oszustwo telefoniczne;
- schematy phishingowe.
Poprzez fikcyjne strony internetowe, platformy e-commerce itp. oszuści wykorzystują strach przed koronawirusem. Oszuści tworzą i zakładają fałszywe strony internetowe, platformy handlu elektronicznego, konta społecznościowe i e-maile, oferujące do sprzedaży i dystrybucji maski ochronne na twarz i maski chirurgiczne. Ofiary tych przestępstw proszone są o dokonanie płatności z góry za pomocą przelewów bankowych, zazwyczaj na konta bankowe w krajach europejskich, takich jak Niemcy, Holandia, Hiszpania i Portugalia.
Jak się okazuje, maski nie są w ogóle dostarczane, podczas gdy oszuści pozostają poza zasięgiem, a witryny, platformy są nagle usuwane. Zdarzały się również przypadki, w których ofiary są proszone o odbiór płatnych masek na twarz z różnych klinik, tylko po to, aby ofiary zostały ostatecznie poinformowane, że nie podjęto takich uzgodnień.
Przestępcy wykorzystują również nowe metody oszustw telekomunikacyjnych związanych z sytuacją COVID-19. Sprawcy kontaktują się z osobami starszymi przez telefon, udając krewnego (np. wnuka), który obecnie przebywa w szpitalu z powodu zakażenia COVID-19. Ofiary informowane są o konieczności niezwłocznego pokrycia kosztów leczenia poprzez przekazanie gotówki „przedstawicielom szpitala”, którzy osobiście przyjeżdżają po pieniądze.
Zdarza się też, że ofiary otrzymują telefony od rzekomych urzędników służby zdrowia z prośbą o podanie danych bankowych i szczegółów operacji finansowych realizowanych on-line. Otrzymane dane mają posłużyć do identyfikacji i monitorowania osób, które miały bliski kontakt z nosicielami wirusa.
Odnotowywane są również przypadki phishingowych listów i wiadomości e-mail związanych z COVID-19. Przestępcy rozpowszechniają złośliwe linki i dokumenty, które zawierają informacje o tym, jak chronić się przed rozprzestrzenianiem COVID-19 oraz zalecenia dotyczące działania przeciwko pandemii.
Aby otworzyć taką stronę, odbiorcy proszeni są o zalogowanie się przy użyciu swojego adresu e-mail i hasła. W ten sposób przestępcy mogą instalować złośliwe oprogramowanie na urządzeniu odbiorcy i kraść pieniądze lub poufne informacje. Takie listy i wiadomości e-mail sugerują, że zostały wysłane przez znane organizacje, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Bądźmy zatem ostrożni, czujni i nie dajmy się oszukać, a o każdej niepokojącej sytuacji informujmy Policję.