Wydarzenia

Uważajmy na internetowych oszustów

Data publikacji 17.01.2022

Policjanci ostrzegają przed oszustwami przy wykorzystaniu metody spoofingu. Przestępcy korzystają z oprogramowania umożliwiającego zmianę numeru telefonu lub nazwy abonenta. W ten sposób oszuści podszywają się pod konsultantów bankowych lub przedstawicieli operatorów sieci komórkowych. Wyłudzone dane wrażliwe ofiary wykorzystują do kradzieży jej oszczędności.

Spoofing telefoniczny to coraz bardziej popularne i powszechnie stosowane oszustwo polegające na podszywaniu się przestępców pod przedstawicieli instytucji, przy wykorzystaniu numerów abonenckich tych podmiotów. W czasie połączenia telefonicznego, przestępcy manipulują rozmową, by wyłudzić dane oraz hasła dostępowe do kont internetowych ofiary. Wyświetlany na ekranie telefonu numer dedykowany dla banku lub innej instytucji, sprzyja wiarygodności oszustów.

Podobna zasada dotyczy spoofingu internetowego. Metoda działania sprawców polega na wysyłaniu wiadomości e-mail na skrzynki elektroniczne. Może się zdarzyć, że w przesłanej wiadomości otrzymujemy link do strony internetowej. Po kliknięciu wchodzimy na podstawioną witrynę, która łudząco przypomina zaufaną stronę, gdzie możemy wprowadzać hasła i loginy. W ten sposób przestępcy otrzymują dostęp do naszych oszczędności.

W celu zmanipulowania rozmówcy, sprawcy wykorzystują szereg metod socjotechnicznych, dzięki którym potencjalna ofiara umożliwia dostęp  do swojego  smartfona lub komputera, a w konsekwencji do rachunku bankowego. Ofiara spoofingu, sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie, jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku, urzędnikiem lub przedstawicielem operatora sieci komórkowej. 

Policjanci apelują o ostrożność przy tego typu kontaktach i weryfikację tożsamości dzwoniących do nas osób. Pamiętajmy, by zawsze podczas rozmów z nieznajomymi, kierować się zasadą ograniczonego zaufania.

 

Powrót na górę strony