Uroczystość wręczenia medali im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja z udziałem kierownictwa MSWiA
Wczoraj szef MSWiA Mariusz Kamiński wręczył medale im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Odznaczenia odebrało 67 funkcjonariuszy z całego kraju, wśród nich sześciu podkarpackich policjantów. W uroczystości wzięli także udział wiceministrowie Maciej Wąsik oraz Błażej Poboży, a także Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.
Policjanci z garnizonu podkarpackiego wzięli udział w uroczystości wręczenia odznak im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja, która odbyła się wczoraj w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Medale wręczył Minister SWiA Mariusz Kamiński.
Podczas uroczystości zaprezentowano kilka interwencji policyjnych, w których funkcjonariusze, z narażeniem zdrowia i życia, ratowali innych. Wśród zaprezetowanych historii była ta, przeprowadzona przez policjantów z Krosna: sierż. szt. Konrada Goneta i sierż. szt. Grzegorza Półchłopka – dzielnicowych z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie, którzy w grudniu ubiegłego roku uratowali kobietę przed utonięciem.
Odznaczeni medalami podkomisarza Andrzej Struja zostali także policjanci z Posterunku Policji w Baranowie Sandomierskim, st. sierż. Sebastian Wesołowski i post. Kamil Kwaśnik. Policjanci z Baranowa Sandomierskiego w sylwestrową noc ratowali kobietę z płonącego domu. Mundurowi jako pierwsi przyjechali na miejsce zgłoszenia i widząc wydobywający się gęsty dym i ogień na poddaszu, ruszyli na pomoc mieszkańcom. Weszli do środka budynku i wynieśli będącą na wózku inwalidzkim 30-letnią kobietę.
Kolejnymi odznaczonymi funkcjonariuszami byli asp. sztab. Dariusz Majewski oraz sierż. Mateusz Mędraś z Posterunku Policji w Birczy. Mundurowi jako pierwsi dotarli na miejsce pożaru, który wybuchł w domu jednorodzinnym w Birczy. Funkcjonariusze, w trosce o ludzkie życie, postanowili interweniować jeszcze przed dotarciem strażaków. Już po chwili z zadymionego budynku ewakuowali 72-latka.
Medal im. podkomisarza Andrzeja Struja mogą otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Funkcjonariusze otrzymują również nagrodę finansową.
Medal jest nadawany na wniosek komendanta głównego Policji albo z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyróżnienie może być przyznawane także pośmiertnie.
Podkomisarz Andrzej Struj zginął od ciosów nożem, po tym jak 10 lutego 2010 r. podczas urlopu interweniował wobec chuliganów, którzy niszczyli tramwaj. Policjant służył w formacji od 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji. Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza Policji, odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.
O tragicznym zdarzeniu, do którego doszło na skrzyżowaniu ul. Wolskiej i ul. Fort Wola w Warszawie, przypomina pamiątkowa tablica, którą odsłonięto 10 lutego 2020 roku przy skwerze imienia zmarłego policjanta.
Więcej na temat uroczystości na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
Poniżej film opowiadający historię interwencji krośnieńskich policjantów.