Policjanci promują kampanię „Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności”
Policyjni profilaktycy spotkali się z podopiecznymi domu opieki w Korczynie. Funkcjonariusze przestrzegali przed oszustami, wskazując sposoby odpowiedzialnych zachowań, ograniczających skuteczność przestępczej manipulacji. Spotkanie zorganizowano w ramach kampanii „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności”.
„Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności” to projekt edukacyjno-informacyjny, którego głównymi adresatami są seniorzy. Celem kampanii jest zapobieganie i zwalczanie przestępstw, których ofiarami padają najczęściej osoby starsze. Policjanci spotykają się z seniorami, przedstawiają metody działania sprawców i wskazują sposoby skutecznego przeciwstawiania się oszustom.
W środę na terenie Dziennego Domu Opieki Senior - Wigor w Korczynie zorganizowano jedno z cyklu kampanijnych spotkań. O bezpieczeństwie seniorów mówili policyjni profilaktycy - asp. szt. Marcin Krówka, st. asp. Tomasz Czelny i mł. asp. Barbara Kurek z krośnieńskiej komendy oraz przedstawiciel Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie st. asp. Jerzy Ossoliński.
Policjanci skoncentrowali się na merytorycznym przedstawieniu swoim słuchaczom mechanizmu działania oszustów, których ofiarami padają najczęściej seniorzy. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in. o metodach socjotechnicznych wykorzystywanych przez przestępców w celu wyłudzenia oszczędności swoich ofiar oraz sposobach przeciwdziałania oszustom.
Podczas spotkania policjanci instruowali, jak uchronić się przed kradzieżą i oszustwem, co zrobić, gdyby któryś z seniorów odebrał telefon z prośbą o pilne pożyczenie gotówki, oraz jak się zachować w przypadku utraty dokumentów.
Na zakończenie spotkania wszyscy słuchacze otrzymali upominki przypominające o realizowanej kampanii „Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności”, które mają im przypominać o czyhających zagrożeniach.