Policyjni profilaktycy z nowym projektem dla seniorów
Krośnieńscy policjanci zainaugurowali nowy projekt profilaktyczny adresowany do seniorów. Ideą kampanii jest podnoszenie świadomości osób starszych w zakresie czyhających na nich niebezpieczeństw i kształtowanie umiejętności ich skutecznemu przeciwdziałaniu.
Wczoraj na terenie całego kraju odbywały się uroczystości związane z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Seniora. To szczególne święto zwraca uwagę na problemy osób starszych, uwzględniając rolę seniorów w społeczeństwie oraz kwestie przeciwdziałania ich dyskryminacji i wykluczeniu. Organizowane uroczystości stały się doskonałą okazją do inauguracji policyjnej kampanii na rzecz poprawy bezpieczeństwa seniorów w regionie.
Policyjni profilaktycy z krośnieńskiej komendy stworzyli autorski projekt edukacyjny dedykowany dla osób starszych. Kampania odbywa się pod hasłem „Seniorze – ucieknij przed oszustem” i w obrazowy sposób wskazuje osobom starszym skuteczne narzędzia ochrony przed przestępstwem. Kluczowe założenia projektu zawierają się w skrócie literowym RUN, stanowiące odwołanie do tłumaczenia angielskiego słowa „biec, uciekać”.
RUN to nic innego, jak łatwy do zapamiętania algorytm postępowania w sytuacji potencjalnego zagrożenia oszustwem. Autorzy projektu wskazują na kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie może uchronić seniorów przed utratą oszczędności. Hasło RUN w policyjnej kampanii to rozwinięcie skrótu słów: Rozłącz się, Uspokój się, Nawiąż kontakt z rodziną lub numerem alarmowym 112.
Policjanci opracowujący projekt, zwrócili uwagę na sposób działania oszustów oraz powtarzającą się konstrukcję przestępczej manipulacji. Dlatego też podczas profilaktycznych spotkań z seniorami funkcjonariusze informują o konieczności:
- Rozłączenia się w sytuacji odebrania telefonu z informacją o wypadku lub potrzeby pilnego wsparcia finansowego osoby najbliższej;
- Uspokojenia się i podjęcia próby racjonalnej analizy, czy przedstawione przez rozmówcę zdarzenie nosi znamiona prawdopodobieństwa zaistnienia;
- Nawiązania kontaktu z rodziną lub numerem alarmowym 112, celem weryfikacji prawdziwości zdarzenia.
Profilaktyczna kampania opiera się na organizacji spotkań z mieszkańcami regionu, w ramach działających w poszczególnych gminach klubów seniorów, kół gospodyń wiejskich, czy też innych stowarzyszeń zrzeszających osoby starsze. Dzięki pozyskanym środkom z budżetów lokalnych samorządów, zostały opracowane broszury, plakaty i magnetyczne zawieszki, informujące o sposobie skutecznego przeciwdziałania manipulacji oszustów.
Organizatorami kampanii jest Komenda Miejska Policji w Krośnie, gmina Miejsce Piastowe i działająca przy niej Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.